yenuska

Kozáček je Ukrajinský nebo Russký tanec?

Nejlepší odpověď
annas

http://www.co­jeco.cz/index­.php?id_desc=48562&s_lan­g=2&detail=1&ti­tle=koz%E1%E8ek

Kozáček = ukrajinský lidový tanec v dvoučtvrtečním taktu a rychlém tempu.

Kozáček je ukrajinský lidový tanec s podřepy a výskoky, tančí se v rychlém tempu a je fyzicky velice náročný

Jinde se uvádí, že L. Janáček zkomponoval Kozáček, úpravu ruského lid. tance pro orchestr. ; skladbu provedla v Brně 11. 1. 1900 Česká národní kapela za řízení

Nebo že jde o tanec Ukrajiny a jižního Ruska, na stránce Šťastné ženy.
-
Záleží na úhlu pohledu.

Když se podíváme do historie, Kozáci byl uprchlí ruští nebo ukrajinští nevolníci a dezertovaní Tataři. Tuto teorii uvedli v život sovětští historici z různých důvodů

Pro zájemce pedia.org/wiki/Ko­záci

Další odpovědi
Irisa

Ukrajinský, to rusáci si přivlastňují všechno, co se jim zlíbí ;)

Drap

Myslím že původem ruský, ale tančil se i na Ukrajině.

Radomír.cz

Já myslím, že ruský.

PepaP5

Kozáček je tanec Kozáků, kteří obývaly jihoruské stepi a východní Ukrajinu ( jinak zvané Divoká pole ). Poté jak Rusové dobývali území převzali Rusové a Ukrajinci tento tanec od Kozáků. Proto je to spíš Rusko-Ukrajinský tanec, jelikož se většina dnešních Kozáků považuje za etnické Rusi a Ukrajince. Menšina, a to malá, považuje Kozáky za samostatné etnikum.

arygnoc

pôvodne je to kozácky tanec.
od kozákov ho prevzali rusi, od nich i ukrajinci.

kozáci boli osadníci chrániaci juhovýchodné hranice starej Rusi.

annas

Kozáci byl přece i Rusové i Ukrajinci, takže kdo od koho tanec převzal? -))

annas

Omylem sjem klikla. Proto je půvpd sporný – někdy se uvádí ukrajinský, jindy ruský, případně rusko-ukrajinský. Záleží na pohledu.