Čecho_slovák

Komu jdou zisky z emisních povolenek?

A otázka druhá: Jak se penězi vyčistí vzduch, a jestli to bude jen nad ČR nebo také v Evropě nebo dokonce v Asii?

Odpovědi
da ny

Penězi se samozřejmě vzduch nevyčistí 😁
Evropa to sama nespasí.
Emisní povolenka je nástroj ke snižování emisí skleníkových plynů prostřednictvím poplatků.
Systém emisních povolenek byl v Evropě zaveden v roce 2005, povolenky jednotlivým členským státům EU přiděluje Evropská komise.
Ceny emisních povolenek stále rostou. Jejich zdražení se promítá do cen elektřiny ZDRAŽENÍM pro konečného spotřebitele.
CÍLEM je tlak na snižování emisí, omezení a rušení takových firem (poplatky je ruinují, zvyšují ceny energií). V ČR uhelných elektráren a dolů. V těchto regionech přijdou lidé o práci.
Jaderné elektrárny celosvětově produkují 10 procent elektřiny

https://eurac­tiv.cz/section/kli­ma-a-zivotni-prostredi/new­s/presunem-do-asie-firmy-tlaku-na-snizovani-emisi-neutecou-eu-chysta-uhlikove-clo/
https://oener­getice.cz/emi­se-co2/cena-emisnich-povolenek-dosahla-noveho-rekordu-konce-mesice-zrejme-jeste-vzroste
https://www.mzp­.cz/cz/drazby_po­volenek
https://eurac­tiv.cz/section/bu­doucnost-eu/news/evropane-fond-obnovy-vitaji-zaroven-ale-neveri-svym-vladam-ze-ho-dokazi-dobre-vyuzit/
Evropské firmy musí plnit čím dál přísnější požadavky týkající se ochrany klimatu. Tlak na snižování emisí by je tak mohl PŘINUTIT K PŘESUNU VÝROBY DO ASIE nebo JINÝCH ČÁSTÍ SVĚTA, kde si s limity nemusí lámat hlavu. EU TOMU CHCE ZABRÁNIT tzv. UHLÍKOVÝM CLEM.
Největším plátcem za emisní povolenky v mém, Karlovarském kraji je SU, jen v r. 2019 zaplatla zhruba 1,2 a v příštím roce asi 1,5 miliardy Kč. Firmu, zaměstnávající už jen kolem tří tisíc lidí, to ekonomicky velmi zatěžuje.
„Nakonec byl schválen pozměňovací návrh ústeckého poslance Jana Schillera (ANO), podle kterého mají peníze z emisních povolenek přednostně směřovat do uhelných regionů. Není ale rozhodnuto, kdo o ně bude moci žádat a na jaké projekty bude možné o ně usilovat. O tom zřejmě rozhodne pracovní skupina, kterou zřídí ministerstvo životního prostředí (MŽP).“

Pepa25

Do státního rozpočtu:
https://www.mfcr­.cz/Assets/cs/me­dia/Informace-zadost-106_2020-12-01_Info-106-99-MF-30895-2020-48.pdf

Midoc

Peníze za emisní povolenky by měly jít na budování nové decentralizované bezemisní energetiky (větrné,
fotovoltaické, vodní, bioplynové elektrárny, kotelny na biomasu, palivové články na vodík atd.) .

da ny

Doplnění:
Ano, peníze jdou do státní kasy zemí. Pokuty do EU (patrně do Fondu obnovy).

Ametyst

Kde jsou ty časy, kdy byl nepřítelem oxid siřičitý, volné radikály, polétavý prach, oxidy dusíku.