meereg

Kolik SPZ lze vydat v rozmezí 1A1 0001 až 9AZ 9999 s ohledem na to, že písmena O, G, C a W se nesmí používat?

Takové výpočty jsou předmětem kombinatoriky, kterou jsem,jako součást matematiky, kdysi studoval. Ale kdy jsem to studoval, natož jak, to už si nevzpomenu.......:-)

Nejlepší odpověď
nyjono

Můžeš použít třeba matematiku, místo kombinatoriky.
A můžeš přičíst i čísla 0000. Už jsme to na autě viděli.

Další odpovědi
gecco

  1. znaků abecedy je 26, odečti nepoužívané…
  2. 0000 – 9999 je 10.000

A nyní stačí 1 a 2 spolu vynásobit…
😉

cochee

  1. Písmeno C se používat smí, vyloučené písmeno je namísto něj Q.
  2. Nevím, jestli jsi chtěl opravdu počet kombinací tak, jak jsi to zadal, skutečný počet je ještě větší, neboť i na poslední 4 místa lze umísťovat písmena. Počet kombinací se však může snížit o specifické kombinace znaků, které by mohly představovat hanlivý výraz či třeba zkratku zakázané organizace apod.
  3. Kombinatorický vzorec snad není problém vygooglovat. Zde se jedná o variaci (nikoliv kombinaci), neboť záleží na pořadí znaků (členů). V(k,n) = n!/(n-k)! , kde V = počet variací, k = počet členů variace a n = počet prvků množiny možných členů. ! je jak známo matematická operace zvaná faktoriál. Musíš akorát správně určit k a n.