xiperio

Kolik let je promlčecí lhůta na uplatnění nároku u soudu?

faktura byla splatná v r. 2013.
Může ji ještě zažalovat?
Nebo zažalovat může, ale lze podat námitku na promlčení?

Nejlepší odpověď
Pepa25

Standardně 3 roky a ano, zažalovat lze, ale dlužník může namítnout promlčení.
Mohlo však dojít k přerušení promlčejí lhůty, např, uznáním dluhu. Takže je potřeba posoudit konkrétní případ.

Filip84

Ano, občanskoprávní nárok se promlčí po 3 (třech) letech. Jde však o institut občanského práva processního, nikoli hmotného, jinými slovy, dluh promlčením nezaniká, nelze jej však vymáhat, ovšem, pouze k návrhu strany.

Proto žalovat to lze, není to důvod k odmítnutí žaloby, ovšem vznese-li strana protivná námitku promlčení, soud žalobu zamítne.

Promlčecí lhůtu, jako institut processní, lze stavět, to znamená, že od právně relevantní skutečnosti začne běžet celá znovu. Promlčecí lhůta se staví, prakticky, jenom uznáním dluhu, a to musí být písemné.

Do běhu promlčecí lhůty se nepočítá čas, kdy o nároku bylo rokováno před soudy, tj. ode dne podání žaloby po den, kdy rozsudek ve věci nabyl moci práva.

xiperio

Je s jistotou 3 roky?
Ne 4?

Herjulfson

Ano, určitě tři. Navíc se píše o roku 2013… čili to stejně nepřipadá do úvahy.