zjentek

Koho bude dle vašeho názoru spravedlivější postihovat za nelegální prodej potravin ve stejném obalu při různé kvalitě?

Dlouho plánované postihy za dvojí kvalitu potravin (aby i na východě a zároveň částečně i jihu Evropy lidé nejedli jako bravci).

"Žádný prodejce nemá nástroj, jak prověřovat, jestli na trhu jiného členského státu výrobce nenabízí potravinu ve stejném obalu, ale s odlišným složením. Danou potravinu tak živnostníci přijímají do prodeje v dobré víře, že je v souladu s právními předpisy.

Spotřebitelé v ČR se však kvůli dvojí kvalitě potravin cítí diskriminováni. Pro kvalitnější zboží řady výrobců totiž musí jezdit do Německa či Rakouska.

V Česku je přitom stejný sortiment nezřídka dražší než u sousedů. Novela by tedy měla tyto praktiky alespoň částečně změnit k lepšímu." Zdroj: Novinky.cz

Odpovědi
Bobek 2

Zástupci nějakých "třetích" stran

V anketě chybí, že za všechno můžou zákazníci, kteří maji „jiné chutě“.

Arne1

Politici, zodpovědní za paskvil zákona

led

Provozovatelé potravinářského podniku

V ankete chýba kategória „predajca“.
Za predávaný tovar zodpovedá predajca. Ak tovar nespĺňa parametre uvedené na tovare, predajca musí na toto upozorniť kupujúceho a prispôsobiť (znížiť) predajnú cenu. V prípade, že by tento tovar ohrozoval zdravie spotrebiteľa, ide hlavne o potraviny, je povinný tento tovar vyradiť z predaja.
Na preverenie kvality potravín, ale aj iného maloobchodného tovaru bola poverená štátna kontrolná organizácia (SOI, možno je v súčasnosti inak pomenovaná) s právomocou udeľovať pokuty, prípadne zákaz predaja, ktorej názov preklínajú všetci predajcovia nekvalitného tovaru.

Ametyst

Nadnárodní výrobci

Kdo jiný než nadnárodní výrobci si nechá všechno vyrobit co možná nejlevněji, bez pořádných surovin, zadá výrobu v zahraničí, pak doveze kdoviodkud a prodá zde co nejdráž? Ti prý nenesou odpovědnost a nedopousteji se porušení zákona. Pochybuji, že zde platí daně.

Savier

Politici, zodpovědní za paskvil zákona

Ametyst

Zjentku, tomu se říká „vícerychlostní EU“. My budeme vždycky ten secondhand z Východu. Tohle ze západních euromozků jen tak nezmizí. Totéž jako u nás lidi nevidí rozdíl mezi SSSR a Ruskem, s kterým už ani nesousedíme. Prostě je to zažité v hlavách.

led

Zjentek, kto je podľa vás trestaný v ČR za nelegálny tovar, napríklad pašované cigarety (navonok rovnaké, ako legálne predávané, len tam chýba kolok „legálnosti“) predajca a distribútor, ktorý je na vašom území, alebo výrobca v zahraničí?
Podobne sú na tom aj tie vami spomínané potraviny. Predsa ich obchodník predajca nemusí prevziať ak nespĺňajú parametre uvedené na obale, čo je v rozpore so zákonmi ČR. Ale vidina rýchleho zisku zatieňuje poctivosť.

led

Ametyst, mňa ako odberateľa nemusí zaujímať výrobca, aj keď je dôležitý, ale ten od koho kupujem, tj. predajca pretože s nim som v obchodnom styku a on mi ručí za predávaný tovar.

Ametyst

Mne hodně zajímá výrobce, protože tam to začíná: ten je nadnárodním řetězcem tlačen k co nejnižší výrobní ceně. Řetězec má pak co nejvyšší marži. Tak si umím představit, jak se na potravině ušetří při výrobě. Polsko je taková evropská Čína, tam vyrobí cokoliv nejlevněji, na úkor kvality. Podezírám řetězce, že si v Polsku nechávají vyrobit i zmrazený polotovar pro pečivo.

Edison

Bobku, chutě mám stejné v Česku i v Německu. A moc dobře vím, že tamten párek v jednom obalu je jinej, než tuten párek v tomtéž obalu. A to mi vadí. Když mám obal, chcu mít jistotu, že kupuju totéž zboží jak v Německu, tak v Česku, na Slovensku i jende v Evropě, když už ji tu teda holt, co se dá dělat, máme.

zjentek

Přesně! Když máme Evropu, tak ať s jedinou kuchyní! My UŽ NECHCEME, aby „chudé“ (tadynato ještě nemáme v evropské češtině vhodné slovo) státy vařili z vybraných surovin pro západní evropu a aby bohaté země odtamtud vařily pomyje pro ty… co na ně ještě nemáme to slovo, takže zatím furt platí asi ten „východ“ D;

Edison

Nemusíme mít stejnou kuchyni. Top jsem neřekl. Ale ta „jiná“ kuchyně MUSÍ být JINAK zabalená. O to tu jde. Musí být poznat, že je jiná a ne se JINÁ vydávat za STEJNOU. Jde tu jen a pouze o to, o nic jiného.

zjentek

Bobek, ne kdo za to může, ale kdo má být postihován! (To jsou lidi…) D;