Michal Kole

Když inspekce zakáže něco prodávat, jak se to naráz dozví všechny obchody?

To do každého volají nebo pošlou email/fax? Kde je jistota, že si to přečtou hned a že hned půjde někdo zboží odstranit z regálu.

Nejlepší odpověď
Kric.ouwner

Prodejce musí sledovat seznam zboží které prodává , který je např. na COI.cz , jak se říká , " neznalost zákonů neomlouvá " :) …
Doplňuji:
Mapel : to je hloupost jednou je to tvoje zboží tak za něj zodpovídáš , když vezmu příklad úplně obyčejný a v dnešní době celkem častý , " někdo koupí např. plata jogurtů v makru a pak to prodává ve svém obchodě , a pak COI-ka tento produkt zakáže distribuovat , tak myslíš že společnost makro bude kontrolovat paragon po paragonu a přes nějákou Detektivní Agentůru vyhledávat ty co to koupili :) , a tak je to ze vším , jiné je to když kupuješ u výrobce nebo prvotního distributora v té dané zemi , to by tě pravděpodobně informoval ale jinak určitě né , je to tvoje povinnost si hlídat své zboží 😉…

Další odpovědi
Mapel

O povinnosti sledovat web jsem nikde neslyšel a neznám zákon který to nařizuje. Pokud ČOI zakáže prodej některého výrobku, tak nařídí výrobci nebo dovozci stáhnout zboží. Ten na nákladě daňových dokladů vyzve odběratele k vrácení zboží. Takže se to dozví pouze ti co zboží prodávají. Každý distributor má přehled kdo je z odběratelů koncový spotřebitel – montážník, nebo další prodejce.
Doplňuji:
Kric.ouwner
Pleteš si pojmy a dojmy. Pokud ĆOI zakáže prodej jogurtu ve tvé prodejně, tak jsi udělal nějakou chybu a ne výrobce, pak tobě zakáže prodávat.

Otázka však zněla: Když inspekce zakáže něco prodávat (předpokládám celostátně výrobek – tak jsem to pochopil)
Výrobek vykazuje závadu od výrobce nebo dovozce. V tomto případě se jedná o výrobní závadu a výrobce-dovozce je povinen tento výrobek stáhnout z distribuce. Toto opravdu platí a distribuci nekontroluješ podle paragonů (Makro na paragony neprodává, ale na doklady s adresou odběratele), ale v současné době podle počítače. Pokud mi prodejce oznámí, že výrobek je nějakým způsobem vadný (nemusí být nebezpečný), tak si z počítače vyjedu přehled odběratelů a ty kontaktuji a vše stahuji z distribuce. Toto je praxe renomovaných firem. Vím, že některé firmy to nedělají, ale to je jejich špatná vizitka. Jelikož u renomované firmy pracuji a mimo jiné dělám reklamačního technika už 28 let, tak mluvím z pohledu zákona i praxe.

Otázka je, že některé firmy toto prostě neřeší. S jedním dovozcem totiž 5 měsíců řeším jejich nekvalitní výrobu a samozřejmě odběratelům jejich výrobky nedoporučuji.