Alesh

Kdy je baterie dobrá a kdy špatná?

Pokud mám 1,5V nebo 3V či jinou baterii s napětím v násobku 1,5 V, tak jaká hodnota napětí se považuje za dobrou a jaká už za špatnou? Když vezmu klasický multimetr, kterým změřím napětí, tak tohle číslo mi stačí? Nebo se to posuzuje ještě nějak jinak? Musela by se testovat v zátěži nebo tak něco? Nebo je to čistě o tom, že od tolika do tolika voltů je vynikající, od tolika do tolika dobrá atd.? Mám multimetr, který má funkci měření baterií a říká, že ke good / low / bad, ale jde to jen pro 1,5V / 9V / 12V, ale já teď potřebuju otestovat 3V baterii.

Odpovědi
elkon

Baterie je nutné vždy testovat v zátěži. Pro laické měření bohatě postačuje tento tester. Ručička v zeleném poli ukazuje dostatečný stav nabití, žlutá je „na hraně“ a červená nedostačující. Třeba něco takového: https://www.zbo­zi.cz/vyrobek/sil­verline-918147/, nebo https://www.zbo­zi.cz/vyrobek/e­mos-n0322/

zdenek l

Lepší je koupit si nabíjecí. Vydrží hodně nabijecich cyklů. Když je vybitá znovu se nabije.

Dochy

Samozřejmě není nutné baterie měřit při zátěži (pro orientační test). Klasické i alkalické mění podle stupně vybití i napětí na prázdno. Alkalické plně nabité mají kolem 1,6V, vybité pod 1,4V. Články nad 1,4 vyřazené z nějakých žravějších zařízení (různá autíčka a další hračky…) nechávám ještě dosloužit v myších apod…

Bohužel u těch 3V Ti neporadím. Používám je přeci jen výrazně méně, takže jsem jich i méně změřil a hodnoty si nepamatuji. Je to i jiná technologie, takže nemusí stačit ty hodnoty z 1,5V vynásobit 2. Pokud je používáš častěji, tak zkrátka změř nové a pak několik starých, na které už Ti Tvé zařízení nefunguje.

cochee

Nominální kapacita u CR2032 je stanovena jako „výdrž“ článku při vybíjení nominálním vybíjecím proudem, což je u CR2032 pouhých 0,2 mA, až do poklesu napětí naprázdno na 2,0 V. Nový článek může mít pár desetin V navíc, ty ale záhy po uvedení do provozu mizí a článek má většinu života své nominální napětí 3,0 V. To v poslední fázi života poměrně rychle klesne na těch 2,0 V. Samozřejmě u méně kvalitních ( = levných) článků může být pokles rovnoměrnější a znatelnější, ale to už si najdi na netu, obrázků grafu vybíjecích charakteristik je tam k nalezení dost. To je ovšem teorie, praxe je taková, že co je to dobrá baterie, rozhoduje přístroj, ve kterém baterie pracuje. Já například provozuju diabetický glukometr a u něj je dobrá baterie jen do 2,9 V, níže odmítá pracovat. Zpravidla „odmítnutý“ článek poté ještě poměrně dlouho funguje v něčem jiném, co není tak fajnové na dodávané napětí.

Zdroj: https://cdn-shop.adafruit­.com/datasheet­s/maxell_cr2032_da­tasheet.pdf

Alesh

@elkon: jo, to jsem si taky tak nějak myslel. Dokonce bych řekl, že ten test baterií na tom multimetru nějakou zátěž vyvolává oproti normálnímu měření, protože, když vezmu ty 3V baterii, tak naměřím o něco jiné hodnoty pokud dám měření zátěže (musím dát pro 9V baterii) oproti tomu, když dám klasicky změřit napětí. Vlastně si myslím, že jediný problém je v tom, že u té 3V nevím ty meze, kde brát tu baterii jako good / low / bad. Neznáš ty meze nebo kde to najít?

elkon

Ty meze máš na tom testeru. Běžný multimetr při měření napětí žádnou zátěž nemá. Při měření je pouze malá odchylka, způsobená vnitřní spotřebou přístroje. Pro laické měření dostačující. Nevím co myslíš normálním měřením. Zátěž v přístroji buď je, nebo není, nelze ji vyvolat. Některé dražší měřáky mají zátěž, kterou lze zapnout, nebo vypnout. Podle toho co je potřeba měřit. Ale pro laika je zbytečné se tím zabývat, elektrotechnika není pro laiky, nevyplácí se ji podcenit. To myslím všeobecně. Ne měření nějakých baterek.

Alesh

Tak ještě jednou… je tam klasické měření stejnosměrného napětí, kde jsou takové ty standardní meze 2 V, 20 V apod. Pak tam jsou testy baterií pro 1,5V, 9V a 12V. Pokud zvolím třeba tu 1,5V a testuji tedy 1,5V baterii, tak mi to ukáže hodnotu napětí a zároveň i, zda je baterie good / low / bad (dobrá / nízká / špatná). Podle mě to stanovuje čistě podle naměřených hodnot napětí. Já teď chci změřit 3V baterii, pro ní tak ale není položka (pouze 1,5V / 9V / 12V), čili já to samozřejmě můžu přepnout třeba na těch 9V, ale pak mi to samozřejmě hlásí, že ta 3V baterie je bad, protože samozřejmě očekává hodnoty okolo 9 V. Proto se ptám, kolik jsou voltové rozsahy pro 3V baterii, kdy ji lze považovat ještě za dobrou a kdy už ne. Už si rozumíme?

Hlada

Pro testování 3 V baterie je tester nevhodný. Je potřeba vědět typ baterie. Podle toho se určí zatěžovací proud a odpor, na kterém se změří napětí. Jestli to je CR2032 pro držení paměti, tak stačí měřit naprázdno.

Alesh

jj, CR2032