dust8

Kdo v roce 2019 platí povinné zdravotní pojištění za bezdomovce?

Nebo jsou nějaká výjimka a proč?

Nejlepší odpověď
annas

Podobná otázka v archivu.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/bezdomovci-socialni-a-zdravotni-poplatky

Odpověděla ivzez

"Na ÚP jsou povinni docházet jenom uchazeči a zájemci o zaměstnání.
Za ty, kdo jsou zaevidováni jako uchazeči o zaměstnání, hradí zdravotní pojištění stát.

Odhaduji, že ostatní bezdomovci zdravotní pojištění neplatí (nemají z čeho).

Sociální pojištění není povinné a stát je nehradí ani
za uchazeče o zaměstnání, maminky na MD, "

Přístup k základní zdravotní péči je ze zákona možný pro každého,tedy i pro bezdomovce.
Na jedné straně tedy existují práva na zdravotní péči a na stran druhé povinnosti hradit si pojistné. Vyvstává zde situace ,kdy bezdomovec (nebo i jiná osoba) neplní povinnost platit pojistné, ale zùstává pojištěncem.

Pojišťovnám tak narůstají dluhy, když musí lékařům za ošetření platit. Lékaři nesmí bezdomovce odmítnout, pokud jde o ohrožení života atd. V jiných případech do dají lékaři najevo, takže bezdomovci často lékaře nevyhledávají.

O zdravotní péči bezdomovců v odkazu

https://www.na­deje.cz/img-content/files/doc­s/odborne/2007zpb­.pdf

Další odpovědi
Drap

Povinné zdravotní pojištění platíš z příjmu. Pokud nemáš příjem, neplatíš ani zdravotní pojištění