Avatar uživatele

Kdo vymyslel štafetu a kolík?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Ve starověké Olympii proběhl ceremoniál zažehnutí olympijského ohně pro 22. Zimní olympijské hry v roce 2014. Slavnostní ceremoniál odstartoval štafetu olympijské pochodně, které proběhne po území Řecka.
5. října bude pochodeň předána organizačnímu výboru ZOH Soči 2014 a převezena do Moskvy, 7. října začíná 123 dní dlouhá ruská etapa štafety. Ta skončí v Soči 7. února v den zahájení Zimních olympijských her.

Oheň byl zažehnut v neděli 29. 9. v souladu s tradicí, pomocí slunečních paprsků u chrámu Héry, kde se v 8. století př.n.l. Olympijské hry zrodily.
http://czech.ruvr.ru/…
---
Poprvé se tak stalo v roce 1936 a bylo to Hitlerovo nacistické Německo, kdo s nápadem štafety přišel.
Nacistický diktátor Adolf Hitler vždy obdivoval starověké Řecko. Olympijské hry v Berlíně se mu zdály jako skvělý způsob, jak spojit hrdou řeckou mytologii se zvrácenou propagandou třetí říše. Nacističtí organizátoři v čele s Carlem Diem, přišli s nápadem štafetového běhu, který by spojil původ her z Olympie se srdcem válečného Německa. A Hitler byl nadšen.

Mezi nacistickou elitou se okamžitě rozhořela diskuze, jak co nejlépe a nejefektněji zapálit oheň. Použít zápalky se zdálo Hitlerovi moc obyčejné. Řecký archeolog Alexander Philadelphus nakonec přišel s geniálním nápadem použít parabolické zrcadlo, kterým by se odrazily sluneční paprsky a tak se zapálila pochodeň. Za vynález Philadelpa osobně ocenil říšský ministr propagandy Josef Goebbels Německým olympijským řádem, který podepsal sám Hitler.

http://www.blesk.cz/…
Doplňuji:
Ještě doplnění z jiného zdroje.
http://www.history.com/…

Carl Diem měl zásluhu na tom, že Mezinárodní olympijský výbor rozhodl v r. 1931 o uspořádání letních her v Berlíně. Ale jejich budoucnost byla velmi pochybná, když se Adolf Hitler stal v roce 1933 kancléřem. Hitler pohrdal moderním olympijským hnutím, které kdysi zamítl jako "vynález Židů a svobodných zednářů.,". Ale ministr propagandy Joseph Goebbels přesvědčil Hitlera, že by letní hry prospěly nacistickému Německu na mezinárodním fóru že by pomohla i štafeta, který by je otevřela.

I když Hitler novodobé hry odmítal, obdivoval starověké Řeky a viděl nacisty jako jejich právoplatné dědice. Proto souhlasil.

Zatímco Diem nebyl členem nacistické strany, jeho štafetu nacisté proměnili v mocný nástroj propagandy, který spoji nejen starověké a moderní olympijské hry, ale antické Řecko a Třetí říši.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Údajně to vymysleli organizátoři OH v Berlíně v r. 1936 v čele s Carlem Diem. Tehdy se údajně poprvé běžela. Měla symbolizovat spojitost Řecka s Německem. http://www.blesk.cz/…

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Opravovala jsem stylizaci překladu...

...na mezinárodním fóru a že by pomohla i štafeta, která by je otevřela.

 

Zajímavé otázky v kategorii Sport

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Sport

Zlatý Drap 261
Zlatý marci1 163
Zlatý annas 138
Zlatý hanulka11 135
Zlatý gecco 134
Zlatý mosoj 104
Zlatý Alesh 100
Zlatý Lamalam 91
Zlatý quentos 90
Zlatý led 79

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.