sse

Kdo je majitelem fakturačního elektroměru?

Je to dodavatel energie nebo majitel distribucni soustavy na kterou je odberne misto s danym elektromerem pripojene? Konkretne me zajima situace v Brne.

Nejlepší odpověď
mosoj

Majitelem fakturačního elektroměru je distributor el. energie. Na Moravě je to většinou EON, v Čechách ČEZ, EON. V Praze myslím Pražská energetická či tak nějak.
Všechno ale platíš dodavateli , který náklady na distribuci platí distributorovi.

Odečet, údržbu elektroměru a distribuční soustavy dělá distributor, který také soustavu vlastní.

Další odpovědi
ivzez

Co je „fakturační elektroměr“?
Já znám jenom elektroměr,
který zaznamenává odběr elektřiny.

V Praze mi elektroměr mění distributor,
předpokládám tedy, že je majitelem on.

A myslím, že to tak bude všude.

annas

Máme smlouvu na elektřinu s dodavatelem firmou Bohemia. ČEZ, jediný původní distributor elektřiny, je vlastníkem elektroměru, i když od něj elektřinu neodebíráme.

Loni v létě v našem městě s námi ČEZ uzavíral nájemní smlouvu za pronájem části pozemku, když vybudoval nové skříňky.

Kabely vedou od elektroměru na domě přes naše vlastní pozemky. Skříňky jsou umístěné většinou v plotě (vyřezali v něm otvor), stojí na podstavci, tedy venku, mimo dům. Kolem rodinných domů jsou zahrádky. Přístup ke skříňkám nemáme.

Spotřebu pracovník ČEZ odečítá z "fakturačního "elektroměru, který je umístěný přímo na domě, nikoliv venku na plotě.

V Brně distributorem měl být E.ON Distribuce, a.s.
https://www.eon-distribuce.cz/kon­takty/kontakt

Kepler

Dodavatel energie nebo majitel distribucni soustavy jsou dnes jen nepodstatnými pojmy. Energie je dnes komodita, se kterou se obchoduje. Z tohoto důvodu taky neznamená, že třeba MFD mají nejlevnější plyn, protože sami produkují 0,prd. Majitelem elektroměru je vždy společnost, se kterou máš uzavřenou smlouvu o odběru.

led

Distribútor elektrickej siete zabezpečuje na svoje náklady prenos elektrickej energie od výrobcu k vám. K tomu potrebuje aj merač spotreby elektrickej energie – elektromer, ktorý je jeho majetkom a za tieto svoje služby, včetne spotrebovanej elektrickej energie a prenájom elektromeru si nechá platiť od vás ako spotrebiteľa.
Výrobca nemusí byť totožný s distribútorom, je to rovnako ako v bežnom obchodnom styku – výrobca vyrába, obchodník kupuje od výrobcu a predáva zákazníkovi.

ivzez

@Kepler,
podle mne je majitelem elektroměru distributor. Ať uzavřete
smlouvu o dodávce elelektřiny, s kterým dodavatelem budete
chtít, distributor zůstane stejný (při uzavření smlouvy
s jiným dodavatelem se vlastnictví elektroměru nemění).

mosoj

Hlavní elektroměr je ten na kterém distributor odečítá množství odebrané energie a je zaplombovaný.

Někteří si odběratelé si připojují ještě soukromé elektroměry pro různé potřeby. Třeba hlavní elektroměr ( distribuční) pro deset garáží a soukromě má ještě každý svůj pro spravedlivé rozúčtování.

mosoj

Cochee nic nepomotal!!
Kepler jako obvykle všechno blbě ani se nezačervená.

cochee

Kepler, tys to celé domotal. Energie byla komodita, se kterou se obchoduje, vždy, nejen teď. A pojmy „dodavatel energie“ a „majitel distribuční soustavy“ se naopak skloňují v současnosti ve všech pádech, v porovnání s dobami minulými, kdy tyto pojmy naopak neexistovaly. Mluvím o době, kdy stála elektřina pár halířů a tyhlety „pojmy“ na ceně neparazitovaly a neměl tedy kdo ukusovat z cenového koláče. Předmět hlavního dotazu, vlastnictví elektroměru, zde vynechávám, protože neznám správnou odpověď, ale tipuju, že jsi taky vedle.

kefud

Hlavní elektroměr patří distributorovi v daném regionu kde se nachází odběrné místo. Tento elektroměr je zároveň fakturační, který odečítá distributor a provádí jeho pravidelnou výměnu. Smlouvu o odběru nemusí být vždy uzavřená s distributorem ale s jakýmkoli dodavatelem, který provádí vyúčtování spotřeby elektřiny dle odečtu distributora.