ten který je

Kdo bude úředně považován za matku a kdo za otce?

Bude matka označována jako rodič 1 a otec označen jako rodič 2 nebo tomu bude naopak?
Ve Francii se mění zákony:
Francouzské národní shromáždění v úterý odhlasovalo, že ve školní dokumentaci odstraní výrazy ‚matka‘ a ‚otec‘ a nahradí je výrazy „rodič 1“ a „rodič 2“ jakožto součást rozsáhlých progresivních reforem zaměřených na to, aby školy byly inkluzivnější k rodinám „homopartnerů“.

Tento návrh předložila poslankyně Valérie Petit, která je členkou strany Republika na pochodu Emmanuela Macrona (LREM), kdy paní Petit vysvětluje, že účelem tohoto vylepšení zákona je „v zákoně zakotvit rodinnou diverzitu a touhu přestat už popírat existenci homorodičských rodin.“

„Rodiny máme jako takové uložené zmrazené balíčky sociálních a rodinných modelů, které jsou dnes už poněkud zastaralé. Dnes by se už nikdo neměl cítit být vyloučen nějakým zpátečnickým myšlením. Pro nás je tento paragraf opatřením k dosažení sociální rovnosti,“ řekla další poslankyně za LREM Jennifer de Temmerman.

Zdroj:https://pravy­prostor.cz/v-britanii-uz-mohou-byt-muzi-matkami-zatimco-francouzske-skoly-zakazujici-vyrazy-otec-a-matka/

https://www.bre­itbart.com/eu­rope/2019/02/1­5/france-mother-father-parent-uk-govt-lawyer-mother-not-gender-specific/

Nejlepší odpověď
annas

Tento návrh má odpůrce.

Zatímco opatření je spravedlivější a méně diskriminační pro páry stejného pohlaví, výraz „rodič 1, rodič 2“ je silně kritizován krajní pravicí.

Můžete mít dvě maminky, nebo dva tatínky = rovnost," říká dotazník. Někteří odsuzují „dehumanizující“ text.. Podobně jako Valérie Pécresseová, která na Twitteru prohlásila : „Nejsem“ rodičem 2 „svých dětí … Jsem jejich matka. Kdo chce být rodičem 2? “

Proto se zvažuje, že v druhém čtení by mohla být proti tomutu kontroverznímu návrhu zvolena alternativa, která by měla několik kombinací, a to „otce, otce“ , „otce, matku " nebo "matku, matku.“.
https://www.fran­cetvinfo.fr/so­ciete/mariage/ma­riage-et-homoparentali­te/parent-1-parent-2-une-mesure-qui-divise_3193461.html

Co k tomu dodat? Je známé, že jeden z páru homosexuálů vystupuje v roli matky, jiný v roli otce. Jakl se na to budou dívat jejich případné děti, které si „muži“ adoptují"? Nebo v lesbickém páru dítě porodí jedna žena, tedy se stane matkou, samozřejmě aktem s mužem, nebo získá jeho sperma atd.?

Nevím, někdy je to třeba i móda být viděn, být něčím výjimečným, proto se tolik jedinců „stane“ homosexuálem …

Další odpovědi
elkon

Rodič je ten, kdo má nějakou zásluhu na tom, že se dítě narodí. Už sám název rodič nám napovídá. Nechápu, proč se o tom vedou nějaké diskuse. Otec je otec, matka je matka. Zase nějací pitomci v Evropě otvírají nesmyslné otázky.

Drap

V tomto případě nebude stanoveno kdo je první a kdo druhý rodič. Každý si zvolí sám. Pokud by bylo stanoveno, byla by to jasná diskriminace jednoho z nich.
Osobně považuje takovéto a podobné návrhy za zcela scestné a nic pozitivního nepřinášející.

ivzez

Vidím, že ještě bude „veselo“.

Jak k tomu přijdou ty děti (a myslím, že jich ještě hodně dlouho bude většina),
které mají otce a matku a nechtějí o nich mluvit jako o rodiči 1/2?

Já bych protestovala a snahu školy bych bojkotovala.
Pořád bych mluvila o otci/tatínkovi a matce/mamince.

Vážně si jako společnost necháme líbit, aby nás
„převálcovala“ nějaká pošahaná genderová menšina?

Nejspíš si koleduji o smazání, ale nemohla jsem jinak.

marci1

Když už, tak: rodič a rodič, no né? 🙂

autacek

Na třídní schůzce: já jsem rodič 1.

led

Snáď jediná otázka k tomuto „problému“:
Je to na základe dohody, alebo určitej právnej špecifikácie, definovať, kto je „rodič 1“ a kto „rodič 2“?

elkon v odpovedi napísal: „Rodič je ten, kdo má nějakou zásluhu na tom, že se dítě narodí.“ K tomuto budem trochu oponovať.

Dnes už predsa nežijeme v Staroveku, kde sa pri neznámom otcovi povedalo, že otcom bol boh XXX.
Je rozdiel medzi otcom, matkou na jednej strane a rodičom na druhej strane, aj keď pôvodne výraz rodič vznikol od slova rodiť.
Na dieťati majú „zásluhu“ aj otec, aj matka, ktorá, dieťa prinesie na svet.
Rodič, podľa môjho názoru, aj keď nemusí byť vždy otcom a matkou dieťaťa, je ten, kto sa o dieťa v detstve stará a vychováva ho pre život v dospelosti. Tu už nezáleží na pohlaví. Zjavne na podobnom princípe vzniklo aj „vylepšenie“ tohto francúzskeho zákona.

led

ivzez, nevidím dôvod, prečo by vaša názorová odpoveď mala byť odstránená. Máte rovnaké právo mať vlastný názor, ako aj ďalší užívatelia a neevidovaní čitatelia tejto stránky.

autacek

@led myslíte si, že výraz „pošahaná genderová menšina“ se slučuje s hodnotami na kterých stojí tento server a vůbec, úroveň hodnot jež by měli zastávat lidé v naší vyspělé demokratické společnosti?

led

Nejde tu o oficiálne vyjadrenie, ale o názor človeka, ktorý má právo vyjadriť svoj názor.
Toto vyjadrenie by som vážne kritizovala, ak by ho vyslovil v oficiálnom podaní politik, ale iný predstaviteľ s právom hovoriť za spoločnosť.

elkon

To, co píše „led“ je nesmysl. Pokud někdo vychovává dítě a není to jeho rodič, nelze ho tím titulem správně nazývat, i když se to děje. Jsou to třeba pěstouni a pod. Rodič je prostě rodič.

annas

elkon,

„To, co píše led …“

Významy slov se posouvají. Rodičem je ten, kdo dítě nejen zplodil, ale kdo je vychovává.

Je to nevlastní rodič, dnes běžně třetí rodič. Je to určitě lepší pojem než je otčím, případně macecha.

Pěstoun je něco jiného.

Třetí rodič má úlohu výchovnou i rodičovskou.

led

Elkon nesúhlasím s vami. Ste trochu ďaleko od skutočného života. Mám tú česť, áno česť, spoznať aj nebiologických rodičov a ich deti. Uvedomte si, že napríklad adoptívní rodičia sa adopciou dieťaťa stávajú rodičmi a nie pestúnmi.
Ale aby váš nesúhlas bol aj pre ostatných zdôvodniteľný vkladám iným užívateľom nahlásenú a skrytú moju názorovú odpoveď:
„Snáď jediná otázka k tomuto "problému“:
Je to na základe dohody, alebo určitej právnej špecifikácie, definovať, kto je „rodič 1“ a kto „rodič 2“?

elkon v odpovedi napísal: „Rodič je ten, kdo má nějakou zásluhu na tom, že se dítě narodí.“ K tomuto budem trochu oponovať.

Dnes už predsa nežijeme v Staroveku, kde sa pri neznámom otcovi povedalo, že otcom bol boh XXX.
Je rozdiel medzi otcom, matkou na jednej strane a rodičom na druhej strane, aj keď pôvodne výraz rodič vznikol od slova rodiť.
Na dieťati majú „zásluhu“ aj otec, aj matka, ktorá, dieťa prinesie na svet.
Rodič, podľa môjho názoru, aj keď nemusí byť vždy otcom a matkou dieťaťa, je ten, kto sa o dieťa v detstve stará a vychováva ho pre život v dospelosti. Tu už nezáleží na pohlaví. Zjavne na podobnom princípe vzniklo aj „vylepšenie“ tohto francúzskeho zákona.

Nahlásená „Z důvodu: Chybně formulovaný nebo nesrozumitelný příspěvek.“

Neviem, čo je tu chybne a nezrozumiteľne napísané! V zmysle Základných ľudských práv a slobôd má človek právo: „sloboda myslenia, svedomia, náboženského vyznania a viery, právo zmeniť náboženské vyznanie a vieru, verejne prejavovať svoje zmýšľanie, náboženstvo, vieru, zúčastňovať sa náboženských obradov, vyučovania náboženstva, organizácia cirkví (tieto práva je možné obmedziť zákonom, ak ide o opatrenia nevyhnutné v demokratickej spoločnosti na ochranu verejného poriadku, zdravia a mravnosti alebo práv a slobôd iných)“ skrytím mojej odpovedi bolo toto právo hrubo porušené!

led

Môžme byť v rámci svojho štátu proti prijatiu tejto formulácie do zákona, ale nemôžme zasahovať v tomto probléme do práv iného štátu, pokiaľ neporušujú Listinu ľudských práv a slobôd. Môžme len vyjadriť svoj názor.