Tomáš Tomka

Jaká jsou rizika odpovědné osoby na živnostenském listě?

Kamarád potřebuje, abych mu na živnostenském listě dělal odpovědnou osobu na autoservis, jaká rizika to pro mě znamená? Děkuji.

Odpovědi
mosoj

Když něco podělá, jako by jsi to udělal ty.
Fyzická osoba zodpovídá za škodu v plném rozsahu !! na rozdíl od právnické.

STRUCTOR

Bude li kamarád podnikat prostřednictvím odpovědné osoby, je jeho povinností aby on a tato odpovědná osoba byli vzájemně v zaměstnaneckém poměru. Pokud kamarád (tedy zaměstnavatel) poruší příslušná ustanovení živnostenského zákona, může být sankcionován a pokud k uvedenému dojde porušením právní povinnosti odpovědné osoby (zaměstnance) pak se zaměstnavatel (kamarád) může domáhat úhrady škody po zaměstnanci (odpovědné osobě) v podobě uložené sankce. Z uvedeného vyplývá, že v takovém případě by odpovědná osoba odpovídala jen zaměstnavateli tj. kamarádovi. Pokud odpovědná osoba nebude v zaměstnaneckém poměru viz výše…pak může Živnostenský úřad oprávnění k podnikání zrušit.