Brozma

Je tiskový toner toxický pro životní prostředí a je povinnost ho recyklovat?

Jak je to s tím tiskovým tonerem? Je toxický pro životní prostřední? Je povinné (zákonem/normou EU) ho recyklovat nebo ho mohu v klidu hodit do směsného odpadu? Odpovídejte v anketě a odpověď zdůvodněte.

Pro zvědavce: Důvod proč tuhle otázku pokládám je, že jsem před několika týdny vyměnil ve své laserové tiskárně Konicaminolta Magicolor 1600W všechny tonery a dosud mám někde ty použité kazety a nevím co s nimi dělat. Jestli je někde nechat recyklovat nebo prostě hodit do popelnice na směsný odpad.

Odpovědi
Kepler

Ano, je toxický pro životní prostředí a tudíž (logicky) je povinné (zákonem/normou EU) ho recyklovat.

Tonery spadají do kategorie nebezpečného odpadu, není tedy možná jejich běžná likvidace (spalováním nebo uložením na skládky).

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/To­ner

turbo085

Ano, je toxický pro životní prostředí a tudíž (logicky) je povinné (zákonem/normou EU) ho recyklovat.

Dochy

Ne, není toxický pro životní prostředí, ani není povinné (zákonem/normou EU) ho recyklovat.

Volba odpovědi není správná, protožes správnou či alespoň neutrální odpověď neumožnil.

„Ze zákona sice nejsou použité tonery hodnoceny jako nebezpečný odpad a lze je likvidovat na skládkách nebo ve spalovnách, většina výrobců ovšem nabízí sběr použitých tonerů a cartridgí zdarma.“ http://www.fe­edit.cz/wordpres­s/2012/09/20/dos­louzil-toner-vasi-tiskarny-vyhodit-jej-muze-znamenat-vyhazovat-penize-z-okna/

Nicméně toner jako takový pravděpodobně není nezávadný a pokud je toner v jedné jednotce i s fotoválcem, pak v něm bývá jedovatý selen. (otázka je v nakolik podstatném množství)

Přikláním se k tomu likvidovat nějakým ofic. způsobem přes někoho kdo se tváří, že to nějak ekologicky umí.

Lgee

Ano, je toxický pro životní prostředí a tudíž (logicky) je povinné (zákonem/normou EU) ho recyklovat.

TonerPartner

Ano, je toxický pro životní prostředí a tudíž (logicky) je povinné (zákonem/normou EU) ho recyklovat.

Dobrý den,
ano, Toner je z hlediska enviromentálního hospodářství považován za toxickou látku a musí se tedy likvidovat dle zákonu o nakládání s odpady č.185/2001sb. Obsahují hlavně glycerin, organické alkoholy, barviva, tonery také akrylátové polymery a oxidy železa. Při kontaktu může náplň dráždit oči a sliznice, kůži obvykle jen mírně nebo vůbec. Po požití způsobují obsahové látky podráždění dutiny ústní, krku, trávicího traktu, což vede ke slinění, zvracení, bolesti v krku, kašli.
Prázdné kazety prosím nevyhazujte do komunálního odpadu. Odevzdejte je do sběrných dvorů popř. do boxů k tomu určených např. ve firmách. Existují také firmy, které dělají svozy prázdných tonerů.

Hezký zbytek dne přeje

TonerPartner.cz

Broccoli

Ano, je toxický pro životní prostředí a tudíž (logicky) je povinné (zákonem/normou EU) ho recyklovat.

No zkus to tu pročíst https://www.kva­litni-tonery.cz/kom­patibilni-tonery :) sama nevím

Pisatel

Ano, je toxický pro životní prostředí a tudíž (logicky) je povinné (zákonem/normou EU) ho recyklovat.

Zdravím, do směsného odpadu tonery určitě nepatří (tonery se řadí mezi elektroodpad). Originální tonery lze předat zpět výrobci k recyklaci. Co se týče toxicity, tak nebezpečné jsou zejména levné kopie z Číny:

https://www.pre­mocz.eu/rizika-neoriginalnich-toneru-z-ciny