sesednizkola

Je roztomilost u zvířat jejich obranná reakce, nebo je to obranná reakce člověka před sebou samým?

Myslíte si, že zvířata evolučně vyspěla do fáze, kdy se nám zdají roztomilé, abysme je nevyhubili? Anebo do této fáze dospěl člověk, protože kdyby vyhubil většinu zvířat, tak vyhubí i sebe?

Já se spíš klaním k té druhé verzi. Spoustě lidem se zdají roztomilé třeba květiny.

No protože hrochovi nebo medvědovi tolik neublížíš. Zatímco třeba mládě medvěda nebo takový ježek či králík jsou sakra zranitelné. Ani tito tvorové ti nepřípadají rozromilí?

Jako namakanej boxer asi nepřipadá roztomilý nikomu, ale malé děti nebo stařenka v šátku, co se zeptá jestli máte sklep, už roztomilá je. Otázka tomu je, proč a jestli je to skutečně ochrana.

Odpovědi
Drap

Zvířata takto nepřemýšlí a nejsou schopna ani žádného dlouhodobého myšlení či odhadování do budoucnosti. Je to pouze v hlavách lidí. Když si představím hrocha nebo krokodýla, ale nakonec i losa nebo medvěda, tak mně to moc roztomilé nepřipadá.

dejavu

Roztomilá zvířata jsou pro většinou lidí ta, která mají infantilní rysy. Oslovují oxytocinovou reakci v nás, kterou spouští mláďata. Stačí se podívat na psy. Cíleným šlechtěním a výběrem se člověku podařilo zvýraznit infantilní rysy psa a jeho chování, které odpovídá chování štěněcímu. Toto zajímavě potvrdil i výzkum u lišek, kdy odhalil ještě další genetické souvislosti, více zde: http://www.sci­enceworld.cz/bi­ologie/slechte­ni-postupuje-neuveritelne-rychle-5156/
Sociobiolog Zrzavý dokonce vyslovil odvážnou teorii, kdy psa a kočku nazval nejúspěšnějšími parazity člověka, kteří ho donucují jednat v jejich prospěch naprosto nejúčinněji a též potlačovat vlastní reprodukci, kdy mu vlastně nahrazují potomstvo.

dudu

Přisuzovat zvířatům lidské vlastnosti je chyba. Např. kočka domácí, pokud vám sedí na klíně a vrní je roztomilá, ale jen do okamžiku kdy poblíž zahlédne svoji potencionální kořist, např. ptačí mládě. V ten moment se změní v nelítostnou šelmu. Nelze jí ovšem cokoli vyčítat, neboť v podstatě máme doma malého lva, který útočí na vše živé menší než je on. Buďte si jisti, že pokud by se situace mezi vámi a kočičkou co do velikosti obrátila, doposud domácí mazlíček by vás bez váhání sežral.

mzm

Mláďátka jsou roztomilá do první uklizené hromádky, utřené loužičky, počůraných/roz­kousaných bot…