luckykubrt

Je radiace hrozba jen ze sci-fi filmů?

Nejlepší odpověď
Mc Merkurion

… Hirošima, Černobyl, Bikini je tedy jen pohádka sci-fi? … to jsem netušil, tak to nám tedy někdo celou dobu lhal …

Další odpovědi
Lamalam

Hirošima, Nagasaki, Tockoje, Kyštym, Three Mile Island, Černobyl, Fukušima – sci-fi?

Kepler

Ta hrozba je velmi reálná. Zkušenosti z atomového bombardování japonských měst a z havárií atomových elektráren jsou dobře známy. Vše živé na Zemi by zahynulo, pokud by se ztratilo magnetické pole Země, nebo totálně zkolabovala ozónová vrstva. Sluneční a kosmické záření je spolehlivý zabiják.

aliendrone

Ono by to tak tragické nebylo (jak píše Kepler). Zcela jistě by přežilo mnoho zástupců jednobuněčných, možná i některé jednodušší Metazoa, která by zvládla se přizpůsobit. Venkoncem taková extinkce Perm/Trias, kdy vyhynulo 90% druhů je vlastně ekvivalentem.

Radiace by v geologicky směšném čase 1000let klesla téměř na přirozené hodnoty, tudíž by se dala globální jaderná válka považovat za podobný evoluční reset, zkrátka bychom se posunuli o 250 000 000 let nazpět. (mluvím o té nejhorší aleternativě) Pravděpodobnější je návrat k situaci počátkem Kenozoika. (cca 60 milionů let z5) Délka globálního zalednění se těžko odhaduje, pesimisté vidí dobu postjaderné doby ledové na max. 500 000 let.

Protože Slunce je teprve v polovině doby svého setrvání na hlavní posloupnosti, bude dost času na další vývoj. (Země má cca 5 miliard let, než ji Slunce začne likvidovat v důsledku své přeměny na rudého obra.

Takže vyhlídky pro život jsou DOBRÉ. ;) :D :D