Gus_Fring

Je pravda, že děti dědí hlavně výšku po rodiči opačného pohlaví?

Tedy například pro chlapce, i když mají vysokého otce, ale nízkou matku, tak dědí výšku hlavně po ní a budou zřejmě nižší. Naopak na dívčí výšku má hlavní význam výška otce. Je to pravda?
Samozřejmě za předpokladu, že oba dva rodiči jsou určitě jejich biologickými rodiči. :D

Nejlepší odpověď
annas

Podle odkazu vypadá, že ne..

"Rozdíl průměrné výšky mezi dospělými muži a ženami je 13 cm. Dítě má velkou pravděpodobnost, že bude stejně vysoké jako jeho rodič stejného pohlaví.

Rodič opačného pohlaví pak předává potomkovi vlohu pro výšku buď o 13 cm větší, než je ta jeho (v případě maminek a synů), nebo o 13 cm menší (v případě tatínků a dcer). K výpočtu výšky vašeho dítěte v dospělosti tedy postačí znát výšku matky a výšku otce.

K výšce rodiče stejného pohlaví, jako má dítě, přičtěte výšku druhého rodiče, která je buď zvýšená (u chlapců) nebo snížená (u děvčat) o 13 cm. Výsledný údaj vydělte dvěma. Získáte tak průměrnou výšku vašeho dítěte v dospělosti."

Zkuste si vypočítat třeba svou výšku. I když jde o průměr.

https://zena.ak­tualne.cz/rodi­na/vypocitejte-si-jak-bude-vase-dite-vysoke/r~i:ar­ticle:774382/

Kalkulačka pro výpočet,

http://www.vy­rostu.cz/Kalku­la%C4%8Dka

Další odpovědi
zbyndo

Môj názor je taký, že každá generácia je vždy v priemere vyššia, a čo sa týka genetiky, nemusí byť po rodičoch, ale aj po prarodičoch až zo štvrtého pokolenia. Konkrétne ja mám 173,manželka 165,náš syn 188cm,po kom to má?

paul1

Vypadá to tak, že každý jsme variabilně poskládaní z vlastností svých předků. Vzdáleně jsme podobní svým rodičům, ale jednotlivé znaky dědíme po různých předcích . K tomu ještě přistupuje vliv stravy a prostředí.

PepasAvalonu

Rozhodně ne, to by byla hloupost. Navíc se stačí podívat na různé rodiče a děti.
Takhle to dědění nefunguje. Dědit po rodičích neznamená, že podědíš přesně to jací jsou tvoji rodiče nebo jeden z nich. Dědíš i po vzdálenějších předcích z obou stran a ještě se to může různě prolínat. Takže není pravda, že zdědíš výšku nebo cokoliv jiného od rodičů „do kříže“ podle pohlaví. To by většina mužů byli trpaslící a ženy obryně. Vždy ob generaci, každou by se to střídalo. Průměrná výška žen je asi 162, průměrná výška mužů je asi 175 cm. Navzdory rodové dědičnosti je to i věc pohlaví, ženy mají predispozice pro menší výšku, muži pro větší.
Naprosto nesmyslné, jen mylná dedukce.

Ke zbyndo, děti nedědí jen po rodičích, ale po všech předcích a klidně může mít víc zněkteré/ho prababičky/pradědy než z Vás obou. Anebo úplně od jiného předka a taky se to může různě zkombinovat ty geny. O to v té dědičnosti taky jde.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Gus_Fring

Zbyndo, ale znám i protiargument. Můj děda měřil rovných 180 cm a moje babička 160 cm. Jejich děti, moje máma a strýc, mají 163 a 175. Tedy můj strýc je menší než jeho táta.

PepasAvalonu

Ale to vůbec nic nedokazuje (ani to, co uvádí zbyndo). Dědičnost je mnohem složitější a ani na základě růných testů, propočtů a porovnání (s předky) by se ani odborníci nedopracovali k jasnému a přesnému výsledku, který by řekl, co přesně po kom podědil. Tohle je složitá věc a nelze určit pouze pomocí oka a neodborného porovnání.