Bruneta84

Je potřeba „zlegalizovat“ podnikání?

Prodavam na internetu náhradní díly do mobilních telefonů (displeje, tlačítka a jiné komponenty) na serverech Bazos atd… Když bych chtela mít nejakou kamennou prodejnu a razítko atd .. (proste, aby to bylo oficiální), musím mít živnostenský list, ale chci se zeptat, zboží prodávám diky tomu, že koupím od někoho rozbitý ozbity telefon a ten rozeberu. Musím pak platit daň, když to podnikání budu chtit takhle „zlegalizovat“? Je potřeba pak elektronická evidence tržeb?

Nejlepší odpověď
Drap

Na vše co děláš za účelem zisku je třeba mít oprávnění. Ať už na internetu, nebo v kamenném obchodě. Z vzniklého zisku se odvádí daň. /pokud to bude jako třeba opravna, tak řemeslníci doposud nemusí mít EET

Další odpovědi
mosoj

Živnostenský list určitě. Jenom nevím jestli pro bazar stačí „nákup a prodej“, nebo musí být něco speciálního ( najdeš v živnostenském zákoně). Ostatní jako každý jiný prodejce včetně EET.

Hlada

Legální podnikání není jen razítko. To ostatně není vůbec potřeba. Není to jen povinnost platit daň z příjmů. Ta je naprosto bezvýznamná. Největším povinným výdajem je pojištění (min. 50 tis./rok).
Protože půjde o nákup/prodej za hotové, EET se nevyhneš.
Je potřeba se seznámit se základními zákony. Záleží na rozsahu podnikání.

ivzez

Brunete, nyní podnikáte bez živnostenského oprávnění,
což se Vám může „pěkně“ prodražit. Živnostenské oprávnění
potřebujete i pro prodej přes internet.

Jestli jste prodávala už v roce 2017, je potřeba podat daňové přiznání a vše řádně zdanit. Dále je potřeba podat povinné přehledy OSSZ a zdravotní pojišťovně a doplatit dlužné pojistné.

autacek

Pokud neprovozujete tuto činnost soustavně, potom se o podnikání nejedná. Bohužel definovat soustavnost není tak jednoduché, nicméně pokud za rok rozeberete tři telefony a součástky prodáte, potom to bude spíš příležitostná činnost.