Jiří Bohumil

Je potřeba spárovávat jednotlivé vysílače (ovládače) dálkového ovládání pro vrata s přijímačem?

Koupil jsem na ebay dvoukanálové DO pro ovládání vrat. Na základě velmi skromného manuálu, u nabídky produktu, (s DO pochopitelně od Číňana nic nepřišlo) se mi nějakým „záhadným“ způsobem podařilo toto DO zprovoznit „k obrazu svému“ a dva ovladače s přijímačem mi fungují. Ale při nastavování mi třetí ovladač nějak nefungoval. A teď si nejsem jistý, zda jsem ty dva, co fungují, nastavoval nějak oba, nebo jestli nezačaly fungovat po spárování s přijímačem pouze jednoho. A teď už mám přijímač zabudovaný a ty dva vysílače mi fungují a vše je v provozu (na vratech), takže už do toho nechci rejpat. Ale stále mi není jasné, jestli je nutné to spárovávání jednotlivých ovladačů. A teď je budu ještě montovat synovi, jako DO výtahové plošiny v RD pro „vozíčkáře“ a tak bych potřeboval, aby mi to bylo jasné.
Jde o řídící frekvenci 433 MHz a má mít nějaký řídící kód 1527. Ten by snad měl být u všech stejný? Přijímač se nastavuje stiskem mikrotlačítka a pak stiskem vysílačů (možno nastavovat více funkcí).
Přikládám odkaz na předmětné použité konkrétní DO . Nemáte s tím někdo víc zkušeností? Díky za reakce.
https://www.e­bay.com/itm/Wi­reless-Relay-433mhz-Remote-Gate-Control-Garage-Switch-3pcs-12v-2ch-Kit-Opener/19263038­2707?ssPageNa­me=STRK%3AMEBID­X%3AIT&_trksid=p­2057872.m2749­.l2648

Odpovědi
autacek

Frekvence 433 MHz je pásmo, kde vysílač vysílá. Po stisknutí pošle vysílač kód, který příjmač přijme, vyhodnotí a jedná-li se o kód, který je v tabulce povolených kódů k otevření, otevře. Z výše uvedeného plyne, že příjímač (řídící jednotka) se nějak musí dozvědět, který ovladač má považovat za povolený, tedy je třeba ji to naučit, spárovat, naprogramovat. To, jak se to dělá se dočteš v manuálu, obvykle se stiskne nějaké tlačítko na řídící jednotce i na ovladači… Je také zásadní, kolik ovladačů se dokáže řídící jednotka naučit.

Aby to nebylo tak jednoduché, tak ty systémy sice pracují na stejné frekvenci, ale mohou používat jiný systém dorozumívání, tak že cizí ovladač třeba nenaučíš tu svoji řídící jednotku. Představ si to podobně jako u dálkového ovládání televize. Řada sofistikovanějších systémů používá tzv. plovoucí kód, atd. atd.

Jiří Bohumil

autacek- dík za odpověď, ale jak píšu, v manuálu o nastavování (spárování) vysílače (ovládače) nic není, pouze o nastavování řídící jednotky (přijímače), což je mi celkem jasné a bylo provedeno. A tam se píše, jak se nastavuje pouze funkce řídící jednotky (stiskem microspinače v ní, určitým počtem stisků a pak stisk libovolného tlačítka na ovladači-ale nepíše se že je nutno provést se všemi ovladači). A k dodávce byly dodány 3 ks ovládačů, takže by měla mít schopnost s nimi i pracovat. A dva mi fungují OK ale ten třetí ne.
A mám dojem (ale s tím už si teď nejsem úplně jistý) že když jsem prováděl nastavení, tak mi vždy fungovaly ty dva a pokud jsem inicioval řídící jednotku tím třetím, přestala ta řídící jednotka na ty dva první reagovat. Tak je buďto vadný (i když ledka na něm „cosi“ signalizuje), nebo je tedy nastavený na jiný kód. A tak mi to stále není jasné. No asi budu muset do toho znova „šáhnout“.:-(

led

Než začnete do toho „sahat“ skúste si najprv prezrieť dokumentáciu k zariadeniu.
Nie je to populárne, ale niekedy ako posledná záchrana pred srdcovým kolapsom, pomáha aj lúštenie malých písmenok.

led

Kód na jednotlivé zariadenia býva väčšinou napísaný v dokumentácii, prípadne priamo na etikete zariadenia.