Je plavání důležité k rozvoji řeči?

Nejlepší odpověď
quentos

nemyslím, verbální vyjadřování je jednou z mých nejsilnějších stránek (což mám potvrzeno ze všech stran), přesto jsem byl do patnácti neplavec ;{DD

Další odpovědi
annas

Domnívám se, že plavání nemá vliv na rozvoj řeči, ale na uvolnění kloubů, páteře, posiluje tělesnou kondici a zbavuje děti strachu z vody.

Janulka

Ahoj, plavání vede k rozvoji hrubé motoriky,která má velmi úzký vztah s řečí,takže já myslím, že ano.

anonym

Myslím, že obě kategorie toho společného mít
moc nebudou.Asi tolik,(mohu se samozř.mýlit)
jako skok do dálky s rozvojem sluchu.

pimpinella

Ano taky, ale pouze v kojeneckém věku, potom je vliv plavání na rozvoj řeči zanedbatelný.
Jak už tady někdo napsal, souvisí to s rozvojem hrubé motoriky (mluvíme o dítěti),peri­ferních nervových spojení a celkovým vývojem mozku. Laicky – čím dřív dítě naučíme aby ovládalo tělo, tím více zbude prostoru pro intelekt. literatura: Jaroslav Koch: Výchova kojence v rodině

Zdroj: http://openli­brary.org/b/OL418307­9M/Vy%CC%81cho­va_kojence_v_ro­dine%CC%8C

Michal

Asi ne.

Nuk nuk

Ne nijak zásadní a to dokonce ani v kojeneckém věku, jak se zde objevuje. Příklad můžete vidět právě v plaveckých kursech pro miminka – všechny plavou, ale řeč je stejně rozdílná jako u těch, které neplavou.

Mírný dopad to může mít u nějak tělesně postižených dětí nebo u dětí s kombinovanými vadami – řekněme např. u dítěte, které má pohybovou a zároveň nemluví – tam to někdy funguje tak, že když se uvolní jedna bariéra, s druhou už je to snazší, ale ani tady bych to neviděla jako jednoznačnou přímou souvislost a už vůbec ne zaručenou.

Ještě malý doplněk, trochu opačného charakteru, poněkud odporující zastáncům toho, že rozvoj hrubé motoriky napomáhá rozvoji řeči – můj syn plavání moc neholdoval, tudíž jsme s tím skončili, samostatně začal dost pozdě v poměru k tabulkám a ostaním vrstevníkům, ale v roce ovládal asi 18 slov a v roce a půl začal mluvit ve větách.