..An_cuská-á--

Je pád s padákem volný pád?

Ano či ne a nejelépe i zdůvodnění. Děkuji

Nejlepší odpověď
Drap

Ano, ale jen do té doby, než se padák otevře.

Další odpovědi
anonym

Ne.
Volný pád je definován jako takový, při němž na těleso působí pouze gravitační síla. Tedy už pád tělesa bez padáku není volným pádem, protože na padající těleso působí aerodynamické síly.
Doplňuji:
Liliana steh: Vědecké? 😉
Tak jednodušeji – pokud je padající těleso bržděno např. atmosférou (což poblíž Země je – i pokud neletí na padáku, na padáku je samozřejmě bržděno více), nejedná se o volný pád – volný pád je možný pouze ve vakuu.
To, že se o pádu těles (i lidí 😉 v atmosféře hovoří jako o volném je jen zjednodušení a v podstatě (fyzikálně) je možné to použít jen ve velmi malých rychlostech (kdy odpor vzduchu příliš děj neovlivňuje) – protože skutečný volný pád je pohyb rovnoměrně zrychlený (stále stejně zrychlující), kdežto např. padající člověk má limitní rychlost pádu (okolo 45 m/s – podle oděvu a polohy), po dosažení této rychlosti už nezrychluje. Názorněji je to vidět, pokud ve stejný okamžik necháš spadnout pírko a brok – pírko padá mnohem pomaleji, má vůči hmotnosti mnohem vyšší aerodynamický odpor (ve vakuu padá pírko i brok stejně rychle).
Takže bez upřesnění kontextu prostě není volným pádem ani pád tělesa bez padáku.
😉

Liliana Steh

Já bych souhlasila s Drapem to od mowl je moc…vědecké

marci1

Parašutistický seskok sestává z volného pádu, následného letu na otevřeném padáku a přistání.