roxilox

Je možné ukončit nájemní smlouvu dříve?

Známá uzavřela nájemní smlouvu na jeden rok s výpovědní lhůtou 3 měsíce. nájem trvá má od 1.6. 2018.
Protože si našla větší byt potřebuje se odstěhovat hned. Může do třech měsíců od začátku nájmu odstoupit ihned od smlouvy? Něco jako třeba u pracovní smlouvy když je sjednána 3 měsíční zkušební doba? Pokud ano tak na základě jakého zákona či paragrafu.
 Děkuji

dodatek: ano vše co jste napsaly chápu jen mi šlo o to zda v prvních třech měsících nelze odstoupit od smlouvy bez udání důvodu. Podobně jako u pracovní smlouvy

Nejlepší odpověď
cukrar

Neviděl jsem smlouvu, tak jen to, co píšete:
…s výpovědní lhůtou 3 měsíce…
Dnes dá výpověď, lhůta začne běžet od 1.9. tři měsíce, pak konec.

Nebo se domluvit s majitelem o ukončení dříve, jakmile sežene nájemníka.

Po doplnění, nelze tak jak si myslíte do určitého data odstoupit od smlouvy.
Jakmile podepišete, je smlouva platná, a výpověď se řeší dle smlouvy. Nelze jednostraně bez důvodu ihned skončit.

Další odpovědi
ivzez

Nájemní vztah se řídí občanským zákoníkem.

Skutečnost, že Vaše známá našla jiný byt,
není důvodem k odstoupení od nájemní smlouvy.

Lze se pokusit s majitelem písemně dohodnout o ukončení nájemní
smlouvy, ale majitel není povinen na návrh dohody přistoupit. Potom
by bylo nutné smlouvu ukončit písemnou výpovědí s tříměsíční
výpovědní dobou.

Pozor i na to, že nájemní smlouvu uzavřenou na dobu určitou
lze vypovědět pouze v případě, že byly ve smlouvě sjednány
i důvody výpovědi.

_______

Doplňuji:

Od pracovní smlouvy může odstoupit jenom zaměstnavatel,
a to v případě, že zaměstnanec bez řádné omluvy nenastoupil.

Zkušební doba je něco jiného → během ní mohou obě strany
pracovní poměr zrušit bez uvedení důvodu. Ovšem pouze v případě,
že si zkušební dobu sjednaly v pracovní smlouvě.

Pro nájemní vztah nic takového (podobného) neexistuje.

autacek

Od toho se uzavírají smlouvy, aby se dodržovaly a postupovalo se dle nich. Možná je ale vzájemná dohoda na dřívějším ukončení, s kterou však musí souhlasit obě strany.

Dochy

Zkušební doba se obvykle na nájem bytu nevztahuje (pokud jste si něco takového nedohodli ve smlouvě). Standardně bude muset platit ještě ty 3 měsíce pokud se s majitelem nedohodne jinak.