dust8

Je možné mít operační systém nainstalovaný na vysokopacitovém flash disku, nebo je taková věc problémová či riziková?

Máte s tím třeba i zkušenost?

Nejlepší odpověď
Edison

Jde o to jaký. Jsou OS které jsou na to přímo dělány, většinou jde o některé linuxové distribuce. A co se málo ví jsou Windows to go. Jinak lze systém nainstalovat na přenosný disk, háček je ale v ostatním HW. Proto jsou ty přenosné distribuce, které toto nepotřebují řešit.

Doplnění: Je to vhodné tam, kde sleže stávající OS, hdd a podobně, k záchraně dat… například.

Další odpovědi
anonym

Je to dobré jen na vyzkoušení operačního systému. Postup je jednoduchý stáhnete si program ETCHER, který slouží k jednotuchému vytváření bootovatelných USB médií ze stažených ISO binárních obrazů. Stáhnout ho můžete zde https://www.ba­lena.io/etcher/

Pak si stáhnete zmíněný ISO soubor, například poslední verzi operačního systému UBUNTU 19.04 z května tohoto roku. Tento větší ISO soubor najdete zde https://ubuntu­.com/download/des­ktop/thank-you?country=CZ&ver­sion=19.04&ar­chitecture=am­d64

Otevřete etcher, a v něm vyberete připojenou USB flashku, pak vyberete stažený ISO soubor … to je vše, po dokončení přesunu ISO souboru na flasku můžete počítač restartovat, při restartu už naběhne operační systém přímo z USB flashky (možná bude nutné při startu držet F11 a vybrat příslušnou flashku), poté co systém naběhne jen vyberete češtinu, klepnete na [Vyzkoušet ubuntu] a můžete ho používat přímo s USB flashky bez jakékoliv instalace na pevný disk (toho se to ani netkne).

Dlouhodobě to ale praktické moc není, je to vhodné skutečně jen na vyzkoušení. Instalace na pevný disk, ideálně SSD poskytne mnohem spolehlivější prostředí pro běh operačního systému.