Franta Jouda

Je legální pirátit filmy?

V hodně amerických filmech nebo seriálech (třeba v jednom dílu simpsonových) je vidět jak fizlove dělaj zátah na někoho za to, že pirátí filmy, bylo by to tak i v čr, když si člověk něco stáhne z uloz.to nebo toj je jenom americkej výmysl?
Má vůbec riziko to že má čověk na disku filmy z uloz.to?

Odpovědi
Filip84

Policie Tě může „sebrat“, protože je pátek a svítí slunce. Jiná věc je, potom, že Tě musí do 24 hodin propustit, nebo předat státnímu zástupci, a ten Tě musí do 24 hodin postavit před soud, no a ten jediný Tě může ubytovat, ubytovatel: VSČR, nebo Tě musí (celkem do 72 hodin) propustit.

A ještě jiná věc, potom, je, jak s tím Ty naložíš. Dneska nevíš „dne ani hodiny“: právo je formalistické a malicherné. Placatý přístroj má každý Jouda, každý placatý přístroj umí nahrávat, stačí zvuk. Průměrného opicajta dostane nadprůměrný právník jenom na tom, že otevře hubu. Tak to prostě je.

Takže, abys mohl být odsouzen za to, žes „pirátil“ film, tak, jednak, z toho musí povstat nějaká škoda, a pak je potřeba Ti prokázat zavinění. V právu platí zásada omezené právní důvěry: já, když stahuju odněkud film, důvodně předpokládám, že ten film tam je legálně do okamžiku, než z objektivních skutečností vyvstane důvodné podezření, že tomu je naopak. Tomu se říká zásada omezené právní důvěry. Já nezkoumám to, jestli tam ten film je legálně, či-li nic. To není moje povinnost, kdo moc ví, je nebezpečný a takových je plné dno přehrady. 🤷🏽‍♀️

Oproti U. S., totiž, my máme materiální nazírání na právo. To znamená, že Tobě musí někdo dokázat nejen to, že jsi „pirátil“ film tím, žes ho stáhl, ale také to, žes věděl, že „pirátíš“. A to je, u jednotlivě staženého filmu, prakticky nemožné. Takže: v praxi se na to každý vysere, nikdo nechce mít zbytečné problémy. Ale nedělej si illuse, kdyby na tom byl „zájem“, aby na Tebe „zaklekli“, každý film by byl dobrý! Ne, neodsoudili by Tě, ale byl bys ubytován 3/4 roku. Třeba. Ale to je, zase, jiný příběh.

V U. S. máš v každém takovém nějakém zákoníku něco, jako (přeloženo) „Každá osoba která připustí nebo provede…“. Nezkoumá se zavinění. K odsouzení za rychlou jízdu stačí prokázat, žes jel rychlostí nad povolený limit, třeba o 1 MPH. Na Tobě, v rámci práva na obhajobu, potom je prokázat, žes tak činil z legitimního důvodu, třeba, žes se vyhýbal kolisi, nebo jsi vezl hekací manželku na hekárnu. U nás musí soud prokazovat, že překročení rychlosti o 1 kmph bylo společensky škodlivé, protože trestní ustanovení má materiální složku.

Tedy: mícháš hrušky s jabkama.

Samtibalfars

Samozřejmě ale existují výjimky: když to stáhneš kvůli studiu nebo kvůli vědecké práci je to legální.

Za jeden film ti hlavu trhat nebudou ale nesmíš nic nahrávat páč co čert nechtěl zrovinka tě můžou vyhmatnout.

Po výhmatu když toho nebudeš mít moc tak asi pokuta a když více budeš nějakej čásek dýchat karovaný vzduch 🤢

Mesiáš

Vše je o tom že zloděj honí zloděje, všichni lžou a kradou!

Schluker

Filip se rozepsal a uplne zapomnel napsat, ze porizovani kopie pro vlastni potrebu je v CR naprosto legalni. Problem nastava v pripade, kdy by clovek takovou kopii siril.

Dochy

Pokud se nemýlím, tak u nás je to šedá zóna.
Stáhnout ofic. nesmíš, ale není to trestáno.
Bacha, některé služby pro „stahování“ (typu torrent) jsou založeny na tom, že s cloudu stažená data rovnou poskytuješ dál. A to už u nás trestné je.

Filip84

Schluker: Pořízení kopie z legálního zdroje (např. koupeného DVD), a pro vlastní potřebu, legální je. Jenže kopie z takové kopie už legální není.

Jestliže já si pořídím kopii, a tu si uložím na uloz.to, aby mi nezabírala místo na disku, legální to je. Jestliže si jí tam Mařena stáhne, tak to legální už není. Většinou to není trestné, protože já nemám zákonem uloženu povinnost Mařenu informovat, že to je moje legální kopie pro mou legální potřebu, a že když si jí stáhne, už to nebude legální kopie pro legální potřebu. A Mařena, pokud není akční blbec horší třídního nepřítele, tak se po otázce legality stažení kopie nepídí, leč důvodně předpokládá, že to legální je – nebyla přeci poučena! 🤷🏽‍♀️

No a proto se to, v praxi, prakticky nedá řešit. Ale legální to není, nemůže být! 😅

Schluker

Sam to na konci pises, co neni vyslovne nelegalni, je legalni ;)