Boy 13

Je bezepčnější mít důležité fotografie a videa mít vypálené na CD nebo DVD?

Co je lepší CD nebo DVD? A je to dobré řešení? Chci mít totiž pro mě důležité fotky a videa, jakou jsou fotky od moře a tak. Budou tam ty fotky vypálené i po 8 letech a to i v případě, že se v průběhu 8 let podívám na ty fotky z CD nebo DVD jenom třeba 10 krát? Mám strach totiž mít tyto fotografie na USB flash disku, protože jsem četl, že tam může kdykoli odejít čip jako u SSD disku. Potom jsem to chtěl mít na HHD disku, ale tam zase straší tím, že max. životnost HDD disku je jenom 3 roky a že se může kdykoli poškodit a přestat jít, protože jsou tam mechanické součástky co se točí atdl. a že by mohl být i zavirován atdl. Díky za vaše rady a odpovědi.

Nejlepší odpověď
dubraro

Klasický, točivý HDD má rozhodně delší životnost než tři roky. Například já jsem před nedávnem vyřazoval stolní počítač z roku 2000, kde disky byly dokonale zdravé.
Pro dlouhodobé spolehlivé ukládání dat jsou určeny CD-R a DVD-R, označené jako „Medical Grade“.
Nejméně vhodné pro dlouhodobé ukládání dat jsou USB flash a SD paměťové karty, tam je poruchovost opravdu vysoká.

Další odpovědi
elkon

Ideální je zálohovat data na externím pevném disku, nebo na NAS. Používám obojí a již několik let. NAS mám dvoudiskový v zrcadlení. Žádné cloudy nepoužívám.

Dochy

Ještě jsem nezažil aby disk chcípnul jen proto, že jej mám 10 let v poličce. A mám některé disky 10 let v poličce. 😉 Netuším jak jsou na tom ty nové s novýma vychytávkama umožňujícími vysoké kapacity, tam je možná vyšší riziko poškození záznamu. S CD/DVD už jsem problémy zaznamenal i když jsem je také považoval za spolehlivé.