AAnnaannaa

Je lichva 1% úrok z prodlení za každý den?

Dobrý den všem. A děkuji moc.

Je 1% úrok z prodlení za každý den lichva? Děkuji, E.S.

Nejlepší odpověď
Hlada

Není. Lichva není definována výší úroku. Pokud by ale došlo ke sporu, mohl by být tak vysoký úrok zamítnut pro rozpor s dobrými mravy.

Další odpovědi
PetrXY

Doplním odpověď od „Hlada“. Úrok z prodlení musí být dohodnutý smluvně, tedy pokud nějakou písemnou smlouvu uzavřete.

jmhad

U nás není lichva přímo definována, ale v zemích EU se počítá cca od 20 %. Podle tohoto měřítka se jedná o lichvu. Ovšem pokud jste na takové podmínky přistoupil, pak se již nic dělat nedá.

luky.1986

O tom rozhodne finanční arbitr nebo soud. Nechci kecat, ale myslim si ze v zakone neni presne receno jak vysoky urok uz je lichva. Je tam neco ve smylu dobreho mravu. Nejaky soudni rozhudnuti s timhle tematem najdes na netu.