Boy 13

Jakým způsobem zjistím příkon elektrospotřebiče?

Jak to zjistím, když na elektrospotřebiči je například jenom údaj o proudu 4A ? Díky.

Nejlepší odpověď
Magix.cz

Edison a Arne mají pravdu u odporové zátěže. Jestli si dobře pamatuji, u indukční zátěže (typicky motor) není proud a napětí ve fázi a prosté U x I neplatí.

Další odpovědi
Edison

Především by to na sobě měl mít uvedeno. Pokud to uvedeno není, tak je to nezpůsobilé k provozování a měl by být odborně doplněn, nebo zlikvidován. A nakonec ten proud by ti měl stačit. Tyhle zvorečky se učej na základní škole ve fyzice. Tedaaaa… aspoň za nás se učily. Co vás dneska učej… to by mě fak zajímalo.

Arne1

Proud 4A, napětí 230V, příkon = ??? viz vzoreček z Fyziky

Dochy

Měl bys upřesnit např. o jaký spotřebič se jedná. Pokud je na štítku jen 4A, půjde pravděpodobně o maximální projektovaný proud důležitý např. pro projekt rozvodů apod. Skutečný příkon v reálných podmínkách zjistíš jen měřením. Ono je hezké, že třeba motor má na štítku 3.4A/400V, ale to je hodnota pro jmenovité zatížení, při jmenovitých otáčkách a napětí. Ale motory se zpravidla nepoužívají při jmenovitém výkonu, ale klidně jen při 50%, aby byla rezerva třeba na nečekané podmínky… třeba rozběh technologie v mraze, surovina vlhčí než obvykle, opotřebení technologie,…

Edison

Magisi, sice to zbytečně zesložiťuješ, ale když jsi to nakousl, příkon se vždy počítá ve VA. Výkon pak ve W.

Dochy

Mýlíš se. Používají se watty. VA je pro zdánlivý výkon (ev. příkon).

Edison

VA udává, jaký proud při jakém napětí bude spotřebič žrát z napájení. To je pro příkon celkem podstatné, oproti výkonu. Někdo, kdo tvrdí, že se motory nepoužívají při jmenovitém napětí by měl raději mlčet… 😁Viděls někdy, co udělá motor, který není provozován při jmenovitém napětí a není na to konstruován, nebo to malé napětí nemá sníženou frekvenci? Asi ne, viď.

Dochy

Dík za upozornění toho napětí, opraveno. Asi chyba po opakované editaci.

VA udává právě jen zdánlivý výkon/příkon. Není pravda, že by byl rezervován pro činný příkon.

Výkon je „na výstupu“ zařízení, příkon je „na vstupu“, W je činný, VA zdánlivý, VAr reaktanční (jalový).