Verule

Jaký je rozdíl mezi stříbrem a bílým zlatem?

Hlavně by mě zajímalo, jestli bych to mohla sama od sebe poznat. Děkuji

Nejlepší odpověď
iceT

Tady v diskuzi je něco k přečtení
http://www.zpo­vednice.cz/de­tail.php?statu­sik=200626&ka­teg=1&nove=0&or­derbyide

jinak pokud se nemýlím, bílé zlato má jasnější barvu než stříbro.
Bílé zlato – jedná se o směs ryzího(žlutého) zlata s dalšími kovy, které dodávají stříbřitou barvu, jako jsou nikl, paladium a stříbro. Finální povrchová úprava se vždy u šperků z bílého zlata provádí rhodiem – kovem, který dodává patřičný lesk a chrání zlato před mechanickým poškozením. Rhodium se vlivem používání(nejvíce na prstenech a řetízcích) odírá a po nějakém čase se ze šperku „setře“ natolik, že začne prosvítat barva bílého zlata, která není čistě stříbřitá, ale je mírně nažloutlá. Tento stav se řeší „porhodiováním“ šperku. Jde o znovu-nanesení rhodia na daný šperk. Tento proces vrací šperku původní jas, barvu a částečně řeší i různé vrypy a malé poškození. Rhodium na kvalitních špercích by mělo vydržet minimálně jeden rok při každodenním nošení.

Čím vyšší ryzost zlatý šperk má, tím je zlato náchylnější k mechanickému poškození. Zlato jako takové je totiž poměrně měkký kov. Proto na běžné nošení není vhodné šperk z ryzího zlata.V případě, že takový šperk máte nebo plánujete jeho nákup, ujistěte se u obchodníka, že je šperk v případě zlata bílého opatřen kvalitním porhodiováním a také poskytuje-li daný prodejce služby v podobě následných servisů a údržby šperku – přeleštění či porhodiování.
Nejvíce prodávané jsou však šperky ze zlata 14-ti karátového nejen pro svou vyšší odolnost, ale také pro masivnější rozšíření a pochopitelně nižší cenu.

stříbro
Ryzostí stříbrných šperků rozumíme podíl ryzího stříbra k ostatním kovům ve slitině, z níž je šperk vyroben.
Např. označení 925/000 tedy udává, že z celkového počtu 1000 dílů, z nichž je šperk vyroben je 925 dílů ryzího stříbra a 75 dílů připadá na ostatní kovy, které se do slitin přidávají pro udržení kvalitativních vlastností slitiny(tvrdost, stálobarevnost).
Obvykle se do směsi přidává měď nebo paladium.

Zdroj: http://www.znackove-sperky.cz/i/o-spercich

Další odpovědi
hanulka11

Rozdíl je laickým okem hlavně v ceně a jinak je od stříbra dost těžko poznat -jedině podle puncu ho poznáš

bílé zlato ale narozdíl od podobného stříbra nečerná a nepůsobí na kůži alergicky ale to poznáš až při nošení

Salvaje

Já bílé zlato od stříbra poznám. Ale nepovím Ti, jak. To chce „cvik“ a mít to v oku :)