cippi

Jaký je rozdíl mezi pojištěním nemovitosti a domácnosti? Případně má smysl si sjednávat obojí?

Jedná se především o pojištění kvůli hypotéce.

Nejlepší odpověď
Funna

nemovitost = budova se vším co k ním patří (onka, dveře, rozvody vody, elektriky a pod), bez vnitřního vybavení
domácnost = vnitřní vybavení – nábytek, koberce, el. přístroje, oblečení, atd…

Další odpovědi
led

Rozdiel, ako hovorí Funna.
Treba dávať pozor na znenie poistky. V prípade neuvedenia nemovitosti v poistke, prípadné škody, napríklad poškodenie stien, alebo elektrického rozvodu, pri vytopení, alebo požiari, poisťovňa neuhradí.
Pri uzatváraní poistky žiadajte obidve položky poistenia.
Šetrenie a „Mám všetko v poriadku, nič sa nestane“ sú tí najnebezpečnejší radcovia.

mosoj

Shodou okolností jsem nyní pojištění domácnosti uzavíral v rodinném domku. Také jsem tápal. Bylo mně sděleno , že kdybych obrazně převrátil dům vzhůru nohama tak to co vypadne na to se vztahuje pojištění domácnosti.
Každá pojišťovna to má ale trochu odlišně. Navíc rizika jsou trochu jiná v paneláku a jiná v domku.
Pokud nemáte připojištění domácnosti rozšířené o přepětí v síti uhradí vám škody pouze při přímém úderu blesku ! pokud to bude 10 m vedle neuhradí nic. V paneláku zase hrozí že když vytopíte vodou sebe a sousedy pod vámi , nedostanete na sousedy také nic, pokud nebudete mít v pojištění domácnosti zahrnuty škody na cizím majetku atd. atd.
Pozor na rozdíl záplava a povodeň či škody způsobené dešťovými srážkami.
Pojištění oken z pojištění stavby se vztahuje pouze na živelní pohromy. Pokud se vám okna rozbijí z jiného důvodu a nemáte pojištění domácnosti, nedostanete nic a tak to platí téměř pro všechno.
30 let jsem měl pojištěný jenom dům. Pod tlakem současného počasí jsem se rozhodl pojistit i domácnost včetně přepětí v síti.

Dochy

Podívejte se do podmínek. Pro hypotéku bude to pojištění nemovitosti (obvykle řeší stavbu jako takovou, škody způsobené poruchou, živelnou pohromou apod. na stavbě – popraskané zdi, vyhořelá střecha,…)
Pojištění domácnosti řeší škody na vybavení (nábytek, elektronika, cennosti…)

cukrar

víte jaký je rozdíl mezi nemovitostí a domácností?
Ano má smysl sjednávat obojí, pokud chcete být řádně pojištěn(a).

Arne1

Na hypotéku potřebujete pojistit nemovitost a to na pojistnou částku kterou vám sdělí přímo hypoteční banka. Pojišťováci jsou na to zvyklí a tuhle částku budou respektovat (s výjimkou toho že by byla nižší než je hodnota nemovitosti, pak vám to MUSÍ pojistit na správnou hodnotu).
Domácnost pojišťujete hlavně pro sebe, vykradení nebo živelné poškození zařízení.
Je vhodné nemít tato dvě pojištění kombinovaná do jedné pojistky, protože plnění z takové pojistky jde především do hypoteční banky a v případě škody v domácnosti byste ji musel žádat o vrácení té částky.

Jakub Tlapal

Jak už je tu psáno výš. Jsou to dvě rozdílné věci. My jsme měli nejdřív pojištěnou jenom nemovitost, a když se nám domů vloupali zloději a všechno zničili a ukradli, tak jsem zjistil, že ještě potřebujeme pojistit domácnost , ale to už bylo pozdě. Jak se ale říká, lepší později nežli nikdy.