Kulpix

Jaký je rozdíl mezi normálním(čer­ným)magnetem a magnetem neodymovým?

Nejlepší odpověď
orwell

Ty „normální černé“ mohou být vyrobeny ze slitin obsahujících kovy Fe, Ni, Co, Al, případně z feritových materiálů obsahující oxidy některých kovů, např. oxidy železa, zinku, manganu, … a svoji strukturou se podobají spíše keramickým hmotám. Jsou tudíž tvrdé a křehké. Obrábět je lze pouze broušením. Jsou relativně levné a poměrně odolné vnějším vlivům. Nedosahují příliš velké remanentní magnetické indukce (lidově síly). Materiály založené na prvcích samarium a neodym (SmCo, NdFeB) umožňují dosáhnout podstatně větší remanence (síly) při malých rozměrech. Nevýhodou je malá odolnost proti chemickým vlivům prostředí (zejména sůl způsobuje jejich rozrušování) a vyžadují povrchovou ochranu. Mají také nižší Curieovu teplotu. Tyto magnety se mj. používají ve spouštěčích spalovacích motorů automobilů buzených perm. magnety a zjednodušují jejich konstrukci. Vyrábí např. Magneton Kroměříž. Asi tak nějak – velmi stručně.

Další odpovědi
zelí

Materiál a výrobní proces.