Fyzik

Jaký je rozdíl mezi kozačkami a holínkami?

Předpokládám, že holínky jsou nadřazený pojem.

Takže ty dámské kozačky po kolena, což je dnes dle mého laického pohledu víceméně jediný druh kozaček běžně k vidění, jsou teda zároveň i holínky, že? Díky za odpovědi.

Nejlepší odpověď
Drap

Holínky jsou vysoké boty buď gumové, nebo kožené chránící i holeň. Kozačky jsou dámskou obdobou holínek, většinou na podpatku a dost často rozeviratelné.

Další odpovědi
annas

Kozačky

Moje odpověď v archivu
"Je možné, že se jmenovaly podle toho, že původní vysoké boty se vyráběly z kozí kůže, tzv. kozinky.

Pravděpodobnější je původ od slova kozák.
kozák – ‘člen jihoruských jízdních oddílů, jejich potomek; ostřílený člověk’, kozácký. Z ukrajinského . kozák, ruského kazák a to z turkotatarského kazak ‘svobodný, nezávislý člověk, dobrodruh’(odtud i jméno země Kaz, název tance i bot.
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-jsou-kozacky-kozacky

Holinka
holeň, holenní, holínka. staroslověnsky golěnь. Praslovanské *golěnь je asi odvozeno od *golъ ( :holý), motivace se hledá buď ve významu ‘holá kost (tj. nekrytá svalovinou)’ či ‘oděvem nezakrytá část nohy’

J. Rejzek Etymologický slovník
--

  1. Liší se původem.
  2. Holínka je vysoká bota ke kolenům.

Kozačky – vysoké dámské boty. – výška se neuvádí, teplé kožené.
Výrazy se používají jako synonyma.

3. Holínky jsou dále gumové, gumáky, nebo také jezdecké, takže mají víc významů.

mosoj

Kozačky jsou na kozy a nohačky na nohy. Jak jednoduché.

vikimiki11

Vodotěsnost

pavlicek99

Ono se stačí mrknout na konkrétní kategorie na eshopu a je to vidět hned – kozačky – https://www.e­obuv.cz/damske/ko­zacky-a-jine/kozacky.html – kozačky jsou vysoké, často na podpatku a obvykle jsou z různých druhů materiálů jako kůže, koženka, látka, holínky – https://www.e­obuv.cz/damske/ko­zacky-a-jine/holinky.html naproti tomu jsou obvykle nižší, pracovní holinky samozřejmě nemají podpatek, ale modní holinky můžou mít. Celkově jsou holinky nižší. Pokud by měla být řeč o nadřazenosti/pod­řazenosti, tak hilinky jsou spíše podřazený pojem kozačkám.

Fyzik

mosoj: starý jak Mladá Boleslav

Fyzik

Drap: jenže v obchodech existuje i pojem dámské holínky (a není tam napsáno kozačky), a to mě mate!

Drap

To svědčí o tom, že jsi zmatený. Dámské holínky z kůže mohou nazývat kozačky, ale i holínky. Oboje je správně