tazalka

Jaký je rozdíl mezi bránou a portálem?

prošla jsem si odpověď zde: http://www.ptej­teseknihovny.cz/u­loziste/aba001/2007-2009/federativni-vyhledavani-informacni-brana-portal, ale vůbec nejsem chytřejší, asi to potřebuji vysvětlit jednoduše, zdravým selským rozumem. Najde se někdo?
Není portál jakoby „nadřazený“ bráně. Jde skoro o synonyma? Děkuji

Nejlepší odpověď
Děda Louda

Portál je průčelí, zatímco brána je vstupem do prostoru, jejž průčelí vyznačuje či ohraničuje.
Brána se někdy označuje jako porta, nikoli portál.

Další odpovědi
1popelka1

Já teda nevím, Dědo Loudo:), ale otázka je zahrnuta mezi Počítači, takže asi tazatel neměl namysli fyzický vstup někam…. Ale klidně mě opravte-vycházím z odkazu Ptejte se knihovny.
Když jsem se dívala na odkaz, tak z definic a brouzdání na netu usuzuji, že:
PORTÁL – webové sídlo, které nabízí služby, a to většinou zdarma – jde o vyhledávání zdrojů, freemailovou službu, mapy atd (dále viz odkaz)
BRÁNA – je služba sloužící pro zprostředkování přístupu k online zdrojům určitého oboru (tématu)

Často jsou tyto pojmy ekvivalentní – např. Portál Jednotná informační brána ( jde o portál, který má v názvu „bránu“)

Zdroj: http://info.jib.cz/

Karolína99

Já teda nevím ,,Popelko" Brána je brána třeba do království, ale portál tě přemistuje…

1popelka1

Tazatelka chtěla vysvětlit definice z odkazu, který uvádí, tak nevím…o žádném přemisťování ani království ani vzdáleně nemluvila…
nechcete se zaregistrovat a napsat sem, jak jste svou otázku myslela?