JájsemRaibek

Jakou kapacitu kondenzátoru použít, aby žárovka svítila ještě alespoň 2 sekundy?

Žárovka 12V, 2W. Aby svítila ještě 2 sekundy po odpojení přívodu.
Jakou kapacitu, resp. jaký kondenzátor použít?

Nejlepší odpověď
Hlada

3,84 F

Další odpovědi
Edison

Jak svítila? Napětí bude klesat a podle toho i svit. Je teda třeba říct meze. Vybíjení kondenzátoru přes odpor (žárovku) je nejtriviálnější výpočet… Hlada napsal sice nějakou kapacitu, ale nenapsal, na jakou hodnotu napětí se za dvě sekundy kondenzátor vybije. A to je hooodně důležité. Ale rychlý přechod se řeší buďto zenerkou, nebo relátkem. Ale je třeba zase znát, při jakém napětí relé ještě drží. Nakonec je možno použít žárovku pro nižší napětí a obvod s napěťovým omezením. Tím zajistíš jak dlouhé svícení, tak i rychlé následné vypnutí. Dále ještě o něco složitější řešení s časovačem 555, ale to vyžaduje už další, trvalé napájení. Toto řešení lze nahradit továrními instalačními časovými relé od mnoha výrobců. Takže způsob řešení závisí od požadované aplikace.

jáára

Dej tam LED pásek.

Dochy

Hele, Hlada si dělá pr… nebo se šíleně mýlí. (Spíš si dělá však víš co).

Jak píše Edison, nepíšeš „jak moc“ má svítit ty 2s. Pokud chceš aby svítila a po 2s najednou „utla“ potřebuješ k tomu nějaký časový spínač. Pokud stačí pomalý dosvit, s tím že 2s má jakžtakž svítit, mohlo by vyhovovat něco kolem 50mF(což by cenově bylo kolem 150kč). Bacha na zdroj k té žárovce – aby neshořel při pokusu ten kondenzátor nabít. To lze obejít např. diodou a omezujícím rezistorem pro nabíjení – ale pak pro dosvit té žárovky bude třeba aby byl obvod několik desítek sekund zapnutý (dle volby součástek)

Za Hladův kondenzátor bys zaplatil řádově tisíce až desítky tisíc…

Edison

Jááro, problematika s LED je ještě výraznější, než se žárovkou.