Kelt

Jaké rozměry má obrazovka, když známe úhlopříčku?

Jaké jsou strany obdélníku (televizor) pokud známe délku úhlopříčky (108 cm) 43 palců.
Potřebuji převézt televizor a hledám vhodnou krabici. Děkuji.

Nejlepší odpověď
marci1

Přibližně 95 × 54 centimetrů (bez rámu). 😄
https://www.cena-vykon.cz/top/nej­lepsi-televize-43-palcu/

Další odpovědi
da ny

Hledala jsem ve zdrojích… 🙂
Šířka kolem 96 cm
Výška asi 61 cm
Otázkou je hloubka, ve zdroji, téměř 26 cm.
https://www.cena-vykon.cz/porovnani-televize/tcl-43c635/

seraphico

Na to bohužel nejde odpovědět. Úhlopříčkou je myšleno úhlopříčka jenom obrazovky. Jak jsou ale tlusté okraje televize, to už nevíme. Znáš přesný typ té televize?

aliendrone

V euklidovské geometrii (prostoru) neřešitelná úloha. Pro vysvětlení si osvěž počet možností konstrukcí pravoúhlého trojúhelníka sestrojeného nad průměrem Thaletovy kružnice. Lze jen konstatovat, že jedna strana bude délkou mezi úlopříčkou a její polovinou a druhá bude menší než polovina úhlopříčky (ale nenulová), popřípadě budou stejně dlouhé (čtvercová obrazovka).

Jak připomíná da ny, tak pokud jde o rozměr krabice, je NUTNO znát i tloušťku televizoru, stejně tak má trefnou připomínku i seraphico. Dokonce i kdybychom připustili to, že máš standardní poměr stran 16:9 (nebo 16:10) jak odkazuje marci1, nepíšeš jde-li o plochou obrazovku nebo nějakou modernější (prohnutou). O možných ostatních šílenostech nemluvě.

Nejlepší bude na to jít postaru, vzít třeba sviňáka https://www.zbo­zi.cz/vyrobek/stan­ley-svinovaci-metr-pogumovany-5-m-28-mm/ a budeš mít jistotu! Určitě spolehlivější, než nás nechávat počítat 3,14čoviny s spekulovat „co by kdyby“. 😐