Akri014

Jaké postihy hrozí při řízení větší kategorie motocyklu s nižším řidičským oprávněním?

Nejlepší odpověď
Mravenec

Vyšší, nižší, to je fuk. Máš řidičské oprávnění na XX? Nemáš.

→ Za spáchání dopravního přestupku „Řízení bez řidičského oprávnění“ jsou řidičům přičítány 4 body v rámci bodového systému (bodového hodnocení řidičů). Jedná se tedy o „středně závažný“ přestupek. Tento přestupek nelze řešit na místě udělením příkazu na místě (dříve bloková pokuta), ale po spáchání přestupku je s řidičem zahájeno správní řízení. Ve správním řízení pak hrozí sankce 25.000 – 50.000. Za spáchání tohoto přestupku se udělí i zákaz činnosti (řízení motorových vozidel), konkrétně na 1–2 roky.

Zdroj: https://www.12bo­du.cz/bodovany-prestupek-125c-1e-1.html

Další odpovědi
Filip84

Sankci máš u Mravence, já to doplním:

Řídit nemotorové vozidlo můžeš, pokud máš předepsaný věk, nejsi pod vlivem alkoholu, návykových látek, léků, no a nejsi zuřivý, šílený, nebo blbý, to znamená, že nejsi, například, momentálně tak rozčílen, že bys toho nebyl schopen, nemáš nějakou psychickou poruchu, nemoc, nebo úchylku, na základě které by Tvé ovládací či rozpoznávací schopnosti byly omezeny natolik, že bys byl nebezpečný pro ostatní provoz a máš intellekt alespoň na takové úrovni, abys poznal příslušné dopravní značky, a, například, co to je přednost zprava. Vyjet s nemotorovým vozidlem můžeš, i když tyto podmínky nesplňuješ, ale je to nelegální a, minimálně správně, trestné.

Řidič motorového vozidla musí splňovat všecko to, co je v předchozím odstavci, plus musí být zdravotně způsobilý řídit motorové vozidlo (tzn. musí doložit papír od lékaře, že může řídit motorové vozidlo) a musí mít platné řidičské oprávnění, které ho opravňuje k řízení motorového vozidla příslušné skupiny, či podskupiny, no a v případě ustanovených vozidel ještě professní průkaz řidiče a kartu do tachografu.

Pod jakou skupinu, nebo podskupinu, motorových vozidel bylo vozidlo zařazeno při schvalování typu, nebo jednotlivém schválení vozidla, nalezneš v technickém průkazu k vozidlu, i v osvědčení o registraci motorového vozidla. Pokud nejsi aktuálně držitelem řidičského oprávnění k řízení vozidla té skupiny, která je uvedena v technickém průkazu, tak skutečnost, že jsi držitelem řidičského oprávnění pro řízení jiné, třeba i velice podobné, skupiny, je zcela irrelevantní: prostě řídíš motorové vozidlo bez řidičského oprávnění.

Je třeba nezaměňovat řidičské oprávnění a řidičský průkaz. Řidičských průkazů je několik, jsou i dva mezinárodní, ale pořád je to „jenom“ papír. Jestliže ho řidič nemá u sebe, hrozí mu sankce, ale významně nižší, než pokud není držitelem řidičského oprávnění.

Dotaz na sankci je, proto, bezpředmětný. In extremo, pokud bys někoho tím vozidlem ohrozil, můžeš být i trestně stíhán (veřejné ohrožení, například), a to, že nemáš řidičské oprávnění příslušné skupiny, Ti půjde silně k tíži, a věř, že nikoho nebude zajímat, že máš „podobné“. Prostě: nemáš, hotovo.

finekohana45

Příspěvek smazán administrátorem.