Complex

Jaké jsou všechny faktory, které ovlivňují, zdali dítě zůstane v mateřské školce o rok déle, či ne?

Nejlepší odpověď
annas

Do 1. třídy se přijímá " podle ustanovení §36, § 46, § 165, odst. 2, písm. e), § 183 odst. 1 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), v platném znění, a v souladu se zákonem č. 500/2004 Sb., správní řád, v platném znění "

https://www.zsval­tickamikulov.cz/cze/u­redni_deska/za­pis_do_1_trid_pro_skol­ni_rok_2018_2019

Povinná školní docházka začíná počátkem školního roku, který následuje po dni, kdy dítě dosáhne šestého roku věku, pokud mu není povolen odklad.

"Dítě, které dosáhne šestého roku věku v době od září do konce června příslušného školního roku, může být přijato již v tomto školním roce, je-li přiměřeně tělesně i duševně vyspělé a požádá-li o to jeho zákonný zástupce.

Podmínkou přijetí dítěte narozeného od ledna do konce června je doporučující vyjádření školského poradenského zařízení a odborného lékaře, která k žádosti přiloží zákonný zástupce.

Pokud dítě není zralé do školy?

Zákonný zástupce požádá písemně v době zápisu školu o odklad. Žádost musí být doložena posouzením pedagogicko-psychologické poradny a také posouzením odborného lékaře nebo klinického psychologa." atd.

Rovněž je třeba do 30. dubna podat přihlášku.

Zákon stanoví, že přednostně jsou do dané školy přijímány děti s místem trvalého pobytu v příslušném školském obvodu spádové školy. Ředitel školy zveřejňuje kritéria pro přijímání žáků. Rodiče si mohou s dítětem vybrat školu podle svého uvážení, tzn. jinou než spádovou."

http://www.zs-ustavni.cz/in­formace-k-zapisu-do-1-trid/platna-pravidla-pri-prijimani-deti-do-1-trid/

--
V minulosti se to nějak neřešilo. Ale mezi dětmi je stejně i tak rozdíl několik měsíců. Ale v sposlední době je mnoho děti, kterou jsou nezralé, i když se narodily třeba v lednu.

Další odpovědi
Drap

Pokud nemá prvního září 7 let anebo doporučení dětského psychologa.

Kepler

Do jisté míry je to i na rozhodnutí rodičů. Já sám jsem šel do školy, když mi ještě nebylo šest a jeden ze spolužáků se narodil až v říjnu. Je zde větší nebezpečí, že pro návštěvu školy bude dítě nedozrálé – udržení pozornosti, rozumové schopnosti. Sice se to časem dožene, přesto, bych raději doporučoval ještě rok počkat.

Complex

Ovnivňuje to i měsíc narození?

Drap

Ano, v případě že se narodíš 2 září, nesplňuješ podmínku sedmi let

Dochy

quentos

Ano. Třeba zrovna já jsem šel o rok později jen proto, že jsem narozený v říjnu.