Avatar uživatele
V26

Jak zajistit správné držení hlavičky u miminka?

Mé dvouměsíční dítě neustále otáčí hlavičku jen na jednu stranu i po přetočení a podepření. Bojím se, aby mu to tak nezůstalo.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4897 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
Nuk nuk

Dobrý den,

především se ničeho neobávejte. Nejde prevděpodobně o nic vážného. V podstatě jsou zhruba dv možnosti.

Tu první, jednodušší a nikoliv vážnou už vlastně vystihl a popsal uživatel přede mnou. Prostě má miminko více zajímavých vjemů na té straně, kam hlavičku otáčí. Střídejte tedy strany, i vy k ní přicházejte střídavě z obou stran a můžete i střídat směr, kterým ji budete ukládat do postálky.

Druhou možností je tkzv. svalová dysotonie (omlouvám se za možný chybný zápis, nejsem odborník, jen matka dítěte, které toto mělo :)) Nelekejte se, nejde o nic hrozného. v podstatě to vzniká už v děloze, v době, kdy je miminko už tak velké, že se v bříšku nemůže moc hýbat. Někdy ustrně skroucené k jedné straně a svaly se pak nevyvíjejí souměrně. Posnáte to tehdy, když dítě položíte na bříško. Nepase koníčky buď vůbec nebo špatně, hlavička se může naklánět k jedné straně a někdy se i stává, že se jakoby přetočí z bříška na záda. Ve skutečnosti jej hlavička převáží a dítě v podstatě spadne. Pokud máte obavy, že je to ono, poraďte se s Vaším dětským lékařem. ten by měl dysotonii rozeznat bezpečně a pokud by se nic nezlepšilo, mezi 3–4 měsícem by Vás poslal na fyzioterapii popř. i na neurologii. Fyzioterapeut by Vám předvedl, jak s miminkem cvičit Vojtovu metodu, která opravdu výborně zabírá.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Ala81

Neni na strane, kam se dite otaci nejaky rusivy element, ktery pritahuje jeho pozornost (zdroj zvuku, svetla, viditelneho pohybu)? Kdyz dite pretocite, treba i s postylkou, otaci hlavicku na opacnou stranu? Pokud ano, je reseni jasne, najit to, co v diteti vzbuzuje pozornost a odstranit to, pripadne rozlozit rovnomerne. Poku ne, zeptejte se na to radeji lekare.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek