V26

Jak zajistit správné držení hlavičky u miminka?

Mé dvouměsíční dítě neustále otáčí hlavičku jen na jednu stranu i po přetočení a podepření. Bojím se, aby mu to tak nezůstalo.

Nejlepší odpověď
Nuk nuk

Dobrý den,

především se ničeho neobávejte. Nejde prevděpodobně o nic vážného. V podstatě jsou zhruba dv možnosti.

Tu první, jednodušší a nikoliv vážnou už vlastně vystihl a popsal uživatel přede mnou. Prostě má miminko více zajímavých vjemů na té straně, kam hlavičku otáčí. Střídejte tedy strany, i vy k ní přicházejte střídavě z obou stran a můžete i střídat směr, kterým ji budete ukládat do postálky.

Druhou možností je tkzv. svalová dysotonie (omlouvám se za možný chybný zápis, nejsem odborník, jen matka dítěte, které toto mělo :)) Nelekejte se, nejde o nic hrozného. v podstatě to vzniká už v děloze, v době, kdy je miminko už tak velké, že se v bříšku nemůže moc hýbat. Někdy ustrně skroucené k jedné straně a svaly se pak nevyvíjejí souměrně. Posnáte to tehdy, když dítě položíte na bříško. Nepase koníčky buď vůbec nebo špatně, hlavička se může naklánět k jedné straně a někdy se i stává, že se jakoby přetočí z bříška na záda. Ve skutečnosti jej hlavička převáží a dítě v podstatě spadne. Pokud máte obavy, že je to ono, poraďte se s Vaším dětským lékařem. ten by měl dysotonii rozeznat bezpečně a pokud by se nic nezlepšilo, mezi 3–4 měsícem by Vás poslal na fyzioterapii popř. i na neurologii. Fyzioterapeut by Vám předvedl, jak s miminkem cvičit Vojtovu metodu, která opravdu výborně zabírá.

Další odpovědi
Ala81

Neni na strane, kam se dite otaci nejaky rusivy element, ktery pritahuje jeho pozornost (zdroj zvuku, svetla, viditelneho pohybu)? Kdyz dite pretocite, treba i s postylkou, otaci hlavicku na opacnou stranu? Pokud ano, je reseni jasne, najit to, co v diteti vzbuzuje pozornost a odstranit to, pripadne rozlozit rovnomerne. Poku ne, zeptejte se na to radeji lekare.