Weroniq

jak vyfotit padající kapku vody?

co nastavit na digitálním fotoaparátu, abych zachytila padající kapku vody? nějaký čas expozice nebo režim focení nebo jak se to dělá?
http://wallpa­persweb.net/mis­c/water_drop.jpg

Nejlepší odpověď
mosoj

Není to až tak o velmi krátkém času. Dá se nafotit i 1/200 je to o tom že automat tak rychle nazaostří a je třeba exponovat ve vhodnou chvíli.
Nepíšeš co máš za foťák a jak je vybavený.

Můžeš to zklusit tím foťákem co máš ale vem si to někam, kde je hodně světla a nastav si alespopoň 200 ISO aby ti foťák nastavil krátký čas, namáčknutím si zaostři na místo dopadu kapky a čekej na vhodnou dobu.

Na takovéto focení je třeba mít foťák který má plný manuál, nebo alespoň prioritu času (Tv) a manuální ostření.
Potom je třeba nastavit alespoň 1/500 ale lépe ještě kratší čas, zaostřit ručně a mačkat a mačkat.

Další odpovědi
ondra07

Tak to co je na fotce, toho asi nikdy nedocílíš, nevím :)
A jinak na foťáku určitě máš nějaké kolečko, kde si měnéš režimy- portrét, krajina, kamera, noc… a taky by tam měl být režim sport, tak si ho navol, to znamená, že můžeš fotit věci… v pohybu a neměly by se ti rozmazat.
Jinak nevím. Ale stejnak to bude asi obtížné vyfotit kapku. :)

lukas.zmizik

otazka zni, jaky mas fotak a co umoznuje…
dalsi vec je, ze tuto scenu si musis naaranzovat sama – coz znamena zdroj kapky, hlavne dobre svetlo a kontrastni pozadi

  • dobre svetlo proto, ze budes fotit kratkym casem (1/1000 a vice a nahradit to vyssi citlivosti ISO je kvuli zrnitosti nevhodne)
  • dale stativ, a bude to chtit mit zaostreno na misto pravdepodobneho dopadu kapky, pote prepnout na manualni rezim, aby byla jistota, ze ti v prubehu nezacne plasit zaostrovani
  • nejlepsi bude nastavit seriove snimani (tedy alespon ja to takhle mam na zrcadlovce, kdyz drzim spoust, fotak neustale cvaka snimky, vyberu pak ty dobre)

ovsem opet pripominam, zalezi na fotaku, s kompaktem to pujde horko tezko jednak casto kvuli nemoznosti cokoli manualne nastavit a za druhe kvuli rychlosti sejmuti snimku po stisknuti spouste…

Rocker

Většina podobných snímků je z vysokorychlostní kamery,dovede třeba zpmaleně natočit letící střelu z pistole.Nevím,jes­tli to dokážeš normálním foťákem,ale kusit to můžeš.

venkovan

Nejlepší jsou fotky kapky, když se srovná rychlost letu kapky s rychlostí pohybu fotoaparátu. Takže chce to někde na věžák a skočit a fotit a fotit. Jsou originální, žádný autor se ale nedočkal autorské výstavy, mnohdy závěr focení nepřežil i foťák.
Takže je lepší druhá varianta – fotit na co nejkratší čas – tedy na foťáku to nejdelší číslo na nastovováné času třeba 1/2000 (1/30 je dlouhý čas) a nebo nastavit sport, supersport či co má foťák za ikonky.

marta52

já bych to zkusila také sekvenčním focením, které dělá fotky rychle za sebou, ale nevím, jestli tuto možnost kompakty mají, zrcadlovky určitě, anebo i kompaktní fotoaparát má možnost natáčení videa, tak to natočit a pak udělat fotky, jinak mohu doporučit tyhle stránky, možná najdete inspiraci, bohužel autor již nechodí na web Orbion, který je o cestování a kde by vám třeba poskytl nějakou radu http://www.acha­tek.estranky.cz/fo­toalbum/bali/ a ještě jeden odkaz, sem chodí diskutovat, tak možná vám poradí http://forum.fo­tografovani.cz/re­ad.php?42,2931­939,page=34

DDarent

nato potřebuješ supervysokorychos­tní foťák s opravdu obrovským rozlišením…

Karel25

Určitě mrkni na tenhle článek: http://www.4stu­dio.cz/padaji­ci-kapky-vody … myslím, že ti na 100% pomůže :)