kaolin

Jak vycouvat co možná nejméně bolestivě z koupě bytu, když už jsem vložil 40 000 na konto realitní kanceláře?

Dal jsem rezervační poplatek realitce za budoucí koupi dr. bytu 40000 korun a nyní jsem si to rozmyslel. Je možná z toho legálně vycouvat, a přitom získat zpět tyto peníze anebo alespoň jeho podstatnou část? Zdroj financování mi selhal, a tak bych se na to musel zadlužit s nevýhodnou půjčkou. Jaká je šance uspět tak, aby se mi povedlo se z toho dostat, tedy pádný důvod, který by musela daná realitka uznat, abych dostal peníze zpět přinejhorším alespoň polovinu?

Nejlepší odpověď
ivzez

Záleží na tom, co jste si sjednal ve smlouvě s realitkou.
Je možné, že jde o poplatek, který jí zůstane i v případě,
že od smlouvy odstoupíte, nebo že ji vypovíte.

Jestli nemáte selhání zdroje financí sjednáno jako důvod
k odstoupení od smlouvy bez sankcí, bude Vás to zřejmě něco stát.

Přesné informace najdete v uzavřené smlouvě
a všeobecných obchodních podmínkách „Vaší“ realitky.

Další odpovědi
autacek

Naprosto všechny realitky jsou pěkně vyčurané a jde jim především o provizi, která je tvořena 1:1 rezervační zálohou, než o blaho a spokojenost zákazníka. Tedy své již mají a pak děj se vůle boží. Je docela možné, že Vás ještě skásnou o smluvní sankci, která může být mistrně skryta ve formulaci textu, kterému laik nemá šanci porozumět, takže jim ze zákona náleží jak úplata za zprostředkování, protože oni zprostředkovali, tak případná smluvní sankce. Čímž Vás nechci děsit, ale pokud Vám propadne jen ta rezervační jistina, dopadnete ještě relativně dobře.

Kryšpín

Od realitky dále, neb tě stihne problém nenadále

Dochy

Obávám se že těžko. Rezervační poplatek se dá legálně brát právě jako poplatek chránící prodejce či realitku v podobných případech. Oni přestávají nabízet objekt k prodeji, odříkají další zájemce připravují podklady na prodej a do toho jim řeknete že jste si to rozmyslel. Jim to přidělává práci, přišli o část potenciálních zákazníků.

Jinak samozřejmě po praktické stránce jde zpravidla o poplatek realitce a proč by se ho měli vzdávat když z toho žijí?

Jak z toho vycouvat? Pokud dokážete uvrtat prodejce třeba do nějaké insolvence což by jim znemožňovalo byt prodat… (ale družstevním bytem se těžko ručí, takže to by asi nešlo…)… 😉