Avatar uživatele
Zlatý

Jak vidí kůň v temný noci?

Může na něm člověk jet, i když sám nevidí ani na krok?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Vědci už vědí, že koně jsou z anatomického hlediska dobře vybaveni pro noční vidění, protože jejich sítnice obsahuje více tyčinek než čípků a navíc i reflexní (světlo odrážející) strukturu. Výzkumy už dávno prozradily, že koně se pasou, vzájemně komunikují a přesouvají i v noci. Divocí mustangové dokonce běží v plném trysku nerovným terénem, vyhýbají se přitom keřům, kamenům, pahorkům a strouhám - to vše za pouhého svitu hvězd.
zdroj:http://www.equichannel.cz/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Oči jsou pro koně velmi důležitým smyslovým orgánem. Jsou umístěny po stranách hlavy koně, mají vypouklý tvar a jsou velmi pohyblivé. Protože kůň je zvíře bránící se útěkem, je odkázán na pečlivé pozorování svého okolí a zdravé oči jsou základem.

I když koně nejsou noční zvířata, v šeru a v noci poměrně dobře vidí, navíc si v orientaci dopomáhají čichem. Koně dovedou rozeznávat i barvy. Rozeznávají zelenou, červenou, modrou barvu. Hůře vnímají bílou, šedou barvu.
---------
http://www.konicci.cz/…


Avatar uživatele

Zrak koně není bůhví co. Koně výborně slyší, mají výborný čich, hmat a paměť.
Jsou známy pokusy, kdy se koním na pastvinu dal hrubý nákres koně, potřísněný sekretem říjné klisny a hřebci se chtěli s tím "papírem" pářit. Je také známo, že i slepí koně nebo koně trpící tzv.měsíční slepotou v povozu v zápřahu nebo i pod sedlem mohli fungovat.
Kůň má oči a vidění uzpůsobené tak, že vidí dobře i do stran a dozadu, proto se používají u tažných a dostihových koní v některých případech postranní klapky (blinkers) aby koně viděli pouze dopředu a nerozptylovali se děním okolo a za nimi. Proto se může kůň leknout jevů. které jezdci unikají.A hlavně kůň vidí všechno mnohem větší, takže i malý pták, který mu vyletí za zadkem ho může poděsit.
Když člověk nevidí za tmy ani na krok, kůň zpravidla je na tom lépe, zvláště
v prostředí, které zná.
Mnohokrát jsem jela na koni v noci, v tom případě je skutečně lepší nechat to na koni. Noční vidění koní je téměř stejné jako ve dne, takže ve dne moc nevidí detaily, ale v noci obrysy atd. rozeznává lépe než člověk.


Avatar uživatele
Zlatý

Koně vidí za šera lépe než lidé, ale pokud se tma blíží úplné tmě, také přestávají rozeznávat předměty. Pro člověka je noční vyjížďka na koni více nebezpečná, než pro koně. Kůň vidí např. keře, větve, ale člověk je nevidí.


Avatar uživatele
Pokročilý

Jen bych dodal,že i kdyby kůň neviděl dobře,tak ho přece lze navigovat opratěmi.Koně mají leckdy oči zatemněné těmi klapkami(nebo jak se tomu říká :D ) aby se soustředili na jezdcovi pokyny.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

kapka

Tom20: Klapky na očích nemá kůň, aby neviděl a lépe se soustředil na pokyny. A už vůbec ne jezdcovi. Používají se u kočárových koní, koni se pouze zúží zorné pole, vidí dopředu, ale nerozptyluje ho nic po stranách a za ním /kůň vidí normálně i za sebe/, takže ho nevyděsí projíždějící auto, nějaký prudký pohyb za ním apod.
A pokud kůň neuvidí dobře ve velké tmě, tak ho čověk bude těžko navigovat, protože uvidí ještě větší prd.
Jinak na koni se samozřejmě dá jezdit i v noci, občas jsme jezdívali, je to zase něco jiného, než ve dne, jiný zážitek. Vždycky jsme to přežili bez újmy na zdraví. :-)

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Zvířata

Zlatý Drap 1208
Zlatý beer 710
Zlatý www 558
Zlatý briketka10 373
Zlatý annas 335
Zlatý ReHu 310
Zlatý hanulka11 296
Zlatý marci1 293
Zlatý gecco 272
Zlatý mosoj 262

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.