nyjono

Jak velký je rozdíl v rozložení ve vodě, mezi papírovými utěrkami na roli a toaletním papírem?

Bylo mi řečeno, že ve vodě se rozloží POUZE toaletní papír.
Papírové utěrky, myslím tím ty obyčejné, prý ucpávají odpadové roury.
Co vím, tak odpad ucpávají vlhčené ubrousky apod, které patří do odpadkových košů, ne do odpadního potrubí, kam vede odpad z toalet.
Nemohu k tomuto nic vygooglit.
Za případné odkazy dík.

Nejlepší odpověď
seraphico

Je to tak. Papírové utěrky jsou ve vodě hůře rozpustitelné a některé se ve vodě nerozpustí vůbec, a proto není vhodné je splachovat do záchodu:

„Použité utěrky nesplachujte do záchodu, protože se ve vodě nerozpustí. Patří do komunálního odpadu. Pokud jimi neutíráte chemikálie, můžete je dát na kompost. Utěrky s tukem a mastnotou lze spálit v kamnech.“

https://www.vi­talia.cz/clan­ky/dtest-papirove-uterky-nepouzivejte-pri-kontaktu-s-jidlem/

„Papírové ubrousky a utěrky nejsou toaletní papír. Ačkoliv mohou vypadat na první pohled stejně, nejsou dělané na splachování do záchodu (pokud to na výrobku neuvádí samotný výrobce). Proto upozorněte své zákazníky či zaměstnance, aby to nedělali. Papírové utěrky se nerozloží tak, jak je potřeba a mohu ucpat záchod a potrubí. K dávkovačům a zásobníkům vždy umístěte speciální koš na vyhazování použitých ručníků a utěrek.“

https://www.a­pexsystems.cz/blog/pru­vodce-papirovymi-rucniky-a-davkovaci-jake-existuji-druhy-9

Další odpovědi
paul1

My je dáváme do kýblíku, který máme v kuchyni na kuchyňský odpad, ale potrháme je na menší kousky. Potom spolu s odpadem dáváme do kompostu na zahradě. Toaleťák kupujeme raději dvouvrstvý, vícevrstvý potvora se špatně splachuje, zůstává dlouho na hladině.