L. da Vinci

Jak to mají vegetariání se zažíváním?

Někde se to trávení rostlinstva musí ukázat? Ta jejich stolice vypadá jako kobylinec, kravinec či slepičinec …?

Nejlepší odpověď
Kepler

Přímo o trávení jsem nic nenašel, ale proces trávení a trávicí ústrojí mají všichni lidé stejný. Naštěstí se vegetariáni nepasou ani nefutrují seno. Proto není důvod se domnívat, že by vegetariáni měli mít jiné hovínko než všežravci. Snad jen vyšší příjem nestráveného podílu a vlákniny jej malinko vyztuží. Traduje se, že musí mít delší střevo, protože rostlinné produkty jsou hůře stravitelné.
Problém u vegetariánství je, že nejde o vyváženou stravu, na kterou jsme konstruováni, takže vedle příznivých dopadů mají i ty nepříznivé (nedostatek některých živin a vitamínů) – viz https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Vegetari%C3%A1ns­tv%C3%AD

RyuzakiKate

Keplere, pročetl sis zdroj? :) „Dobře plánovaná vegetariánská strava bude poskytovat všechny živiny v potravě na stejné úrovni jako mají jedlíci masa ve všech fázích života“ – a za tím si stojím, jelikož obecně vege lidi se zajímají více o spektrum nabízených potravin. Je potřeba si nastudovat, jak kombinovat jídlo, aby se všecko důležitý vstřebalo a krevní obraz byl v pořádku :)

pusinka50

Tuhle jsem četla o muži, který byl vegetariánem 26 let. Měl zažívací potíže, necítil se dobře, při vyšetření krve měl vyšší hodnoty, než zdravý člověk. Začal jíst „normálně“ vč. příjmu masa a dneska je mu fajn.

mzm

Jsem přesvědčen, že i vegetariánskou stravou se dají pokrýt veškeré potřeby lidského organizmu. Tedy vegetariáni nemusí „trpět“ žádným nedostatkem. Problém vidím v tom, že to není vůbec jednoduché a v našich končinách to je i poměrně nákladné.

Ad absurdum můžou vegetariáni skončit jako gorily, které pojídáním své vegetariánské stravy stráví většinu aktivního dne.

Druhá věc, která mi utkvěla (a už si nejsem jistý jestli to nebyl vtip) bylo, když se někého vegeguru (tuším někde z Indie) zeptali, co mají dělat vegetariáni (nebo to byl jiný druh nemasojedlíků) v oblastech, kde prakticky půl roku nic neroste (zima, sníh, vegetativní klid). Na to jim údajně odpověděl, že v takových krajích se žít nedá… :) asi to byl spíš vtip.