MajaIS

Jak se zjišťuje konečný zůstatek?

Dobrý den,
prosím Vás, jak se zjišťuje konečný zůstatek u rozvahových účtů? V učebnici čtu že Konečný zůstatek se zjišťuje tak, že k počátečnímu stavu se přičte obrat téže strany a odečte obrat strany druhé… ale zas na jiném místě mám se píše, že Konečný zůstatek je zůstatkem na té straně straně účtu, na které je součet všech částek větší(do součtu patří i počáteční stav.) Děkujuu moc 🙂
Byla bych moc vděčná, kdyby mi odpověděl někdo, kdo má se základy účetnictví už nějaké zkušenosti, a nebude jen serfovat 🙂 Ale i přesto moc dík

Nejlepší odpověď
Jambalaya

Milá Majo, obě varianty, které popisujete jsou správně. Je to úplně jedno, kterou z nich použijete.
Rozvahové účty mají 3 varianty:

  1. aktivní – s kladným zůstatkem na straně MD např. zboží
  2. pasivní – s kladným zůstatkem na straně D např. základní jmění
  3. rozvahové (proměnné) – mohou mít zůstatky jak kladné tak záporné, resp. mohou být v rozvaze na straně MD nebo D např. účet DPH a podobné závazkové vztahy

Čili,konečný zůstatek na rozvahových účtech může vyjít na obou stranách a vy tak máte 2 možnosti

  1. ponechat ho na výchozí straně rozvahy se znaménkem mínus – to je varianta, kdy přičtete obrat téže strany a odečtete obrat strany druhé a ponecháte ho, na výchozí straně
  2. zapsat ho na opačnou stranu rozvahy se znaménkem plus – to je varianta, kdy se účet může ocitnout v konečné rozvaze na opačné straně bez ohledu na to, kde byl na počátku.

Jediný rozdíl je v tom, že podle použité varianty se mění součet strany aktiv a pasiv. V praxi se používají oba způsoby, ve škole doporučuji ten, který vás učí, ale měli by respektovat oba 🙂