Avatar uživatele
Pokročilý

Jak se za komoušů kupovaly foťáky a příslušenství?

Byl nějak omezený výběr nebo se dováželo všechno? Např. když se někdo rozhodl, že si pořídí Hasselblad, kam musel zamířit?
Doplňuji:
Děkuju všem za zajímavé odpovědi.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Bronzový

Před rokem 1989 digitální technika byla v začátcích tak byly fotoaparáty převážně na kinofilm nebo 6x6 cm 6x9 cm.Fotoaparátu byl poměrně dobrý výběr, Třeba pro děti Značka Pionýr za 60 Kč,ruská zrcadlovka Smena za 300 kč.Flexareta za 800 kč Moje Exa 1A za 1700 Kč.Kvalitní fotoaparáty a dalekohledy byly z Ruska. Třeba Kyev, Ljubitěl.....
Doplňuji:
Film 6x6 cm používal foťák Pionýr,Flexareta. a Flexaret tuším 6 měl i vložku na kinofilm 6x9 cm to byly foto desky. používala se vývojka,ustalovač ,,tank" zvětšovák,časovač, foto papíry, leštička-sušička konečný produkt byla černobílá fotka. U barevné to bylo složitější zhotovení jedné barevné fotky přes hodinu.
Nějak nechápu ten Tvůj pojem ,,tiskárna“ Prodejny Foto-kino byly v každém městě i s foto materiálem.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

..."se někdo rozhodl, že si pořídí Hasselblad"...
;-DDD
Buďto za profíkama (ti občas něco prodali) a nebo na západ... Na zájezd, za ´západní měnu´ (občas tam někdo dělal, oficiálně), za přijedšími turisty...

U nás se dalo koupit (nové) fotovybavení
- ruské (sorry, sovětské) - průměná kvalita, někdy spíše mizerná, technologicky zastaralá
- východoněmecké - místy vynikající, ale hrubě nedostatkové (asi jako kolo Favorit)
- semotamo odkudkoli, pokud šlo o potopený kontejner, čórku (´východní blok´ kradl tak, že dneska se i nepřizpůsobiví občané diví), kvalita naprosto neurčitá


BTW - pokud se někdo "rozhodl". že so pořídí "Hasselblad" (třeba středoformát) a i s nějakými objektivy - rovnou mohl prchnout přez hranici. O takovýchto foťácích se tu nesmělo (před ´89) ani špitat...


Avatar uživatele
Zlatý

1. Digitální technika se tehdy ve fotoaparátech ještě běžně nepoužívala a když
se začala používat byla velmi drahá.

2. Tehdy se tak běžně nefotilo jako dnes. Fotoaparáty neměly automatiku, kdo neznal základy expozice moc toho nenafotil. Také mokrý proces a potřeba vybavení fotokomory odrazovaly. Fotografování rozšířily až kompakty na kinofilm , které byly běžně k dostání. Ne všechny značky, ale Canon a Minolta se daly běžně koupit.

3. Ze zrcadlovek byly k dostání na př. Yaschica 35 a dvouoká zrcadlovka 6x6 s expozimetrem ! Ale i jiné značky. Kdo o ni měl zájem tak ji sehnal. Dělaly se jednorázové dovozy.

Gró prodeje však byla Praktika, Exa ( NDR), a fotoaparáty sovětské provenience nejkvalitnější byl Zenit a jeho dlouho ceněná fotopuška.
Ta se přestala používat až když se do digitálů začala montovat stabilizace.
Fotoaparáty měly vysoce kvalitní optiku. Objektivy se používají dodnes !
I takový Ljubitěl ( dvouoká zrcadlovka za 200 Kč dávala vynikající výsledky.
Také sovětské filmy byly velmi kvalitní protože se na nich nešetřilo stříbrem.
Co se týká citlivosti byly na tom lépe anglické Ilfordy a i ty se daly běžně koupit.
Barevné filmy byly AGFA, ORWO ( východoněmecká AGFA), Fujfilm a jiné značky.
Velmi ceněná byla dvouoká zrcadlovka Z MEOPTY Přerov Flexareta. Někteří profesionálové ji na určité záběry používají dodnes. Opět měla vynikající optiku.
Flexareta je dodnes na trhu dobře ceněná. Nedávno jsem prodával Flexaretu VI.

4.- Co týká profesionální tvorby, tak není pravda že se do tisku nebral formát kinofilmu. Ten se běžně bral, ale positivní, to jest focený na diafilm ( nemá to nic společného s cukrovkou).
Jinak střední formát od 6 x 6 běžně. Pro amatéry byl běžně dostupný ten Pentacon six a pak ty dvouoké zrcadlovky, které používali i profesionálové.
Mezi profesionály ale nebyl Hasseblat nejrozšířenější. Hodně ceněná byla značka Mamya konkrétně Mamya RB 67. Kdo chtěl tak ji koupil, ale v osmdesátých létech stala asi 80 000 Kč. Byla dražší než auto. Běžný fotoamatér na ni neměl.

Křišťálově čistého člověka si dovolím upozornit, že tehdy se v Praze konala každý rok světová výstava INTERKAMERA. Kde byly uváděné nejnovější výrobky z hlediska fotografování a audiovizuální techniky. INTERKAMERA byla druhá největší výstava po FOTOKINU v Kolíně nad Rýnem !! Jezdil jsem na ní každý rok, takže vím o čem mluvím. Červené rouno ti zatemnilo mozek. Bylo by dobré navštívit koridu.


Avatar uživatele
Zlatý

Profi technika se běžně neprodávala. Starší bylo možné koupit u Havlíka, jak už zmínil střevo. Přes Tuzex bylo možné objednat všechno, bony byly běžně ke koupi před každou prodejnou, ceny ale byly neúměrné. Po zrušení výroby v Meoptě se používaly nejvíc aparáty z NDR a SSSR. Objektivy Carl Zeiss a Pentacon se daly dovézt z NDR za třetinovou cenu, film za 1,60 Kč/m, stejně tak za hubičku bylo možné dovézt chemikálie.


Avatar uživatele
Stříbrný

Od začátku osmdesátých let byla v Praze nedaleko Stavovského divadla značková firemní prodejna Pentax. Běžný sortiment měli skladem, dražší věci na objednávku do 14 dnů. Prodávali i naprosté novinky, koupil jsem si tam středoformátový Pentax 645 asi tři měsíce po jeho uvedení na trh. Ceny ale nebyly lidové.
Pokud jde o fotomateriál, občas se daly sehnat skvělé ČB filmy ORWO, ty se musely nakupovat do zásoby, protože dodávky nebyly pravidelné. Fotopapíry značky Foma byly k dostání běžně, kvalita byla slušná.


Avatar uživatele
Pokročilý

Před rokem 1989 digitální techníka neexistovala ani na Západě.
V obchodech se daly koupit jen předválečný německý foťáky, vyráběný v SSSR a prodávaný pod jmény Kiev (pův. Contax) a Fed (pův. Leica), proto "kvalitní fotoaparáty". Z důvodů "tichýho protestu" byly vystavený v Národním technickým muzeu vedle sebe: Contax z r. 1936 a novej Kiev, kterej byl v obchodech za 1750,- Kčs ke koupi. Pak Rusáci Fed vylepšili, a byla to zrcadlovka (Zenit), ale ta předválečná závěrka s malým rozsahem(1/30 - 1/500) zůstala. Samozřejmě bylo nutný si pořídit Pentax nebo Nikon, s "východem" se nedalo kvalitně pracovat. Tyhle aparáty se kupovaly v Lazarský u Havlíka...přišel jsi tam s Nikonem, a domů šel s "obrovským balíkem", tam se dalo sehnat (a prodat) všechno.
Doplňuji:
jirka - K tomu tvýmu "převážně": jiný, jak kinofilm, se koupit nedaly. Exitoval sice 6x6 Pentagon Six, to jó, ale tiskárny braly stejně jen 6x9(minimálně), čili musels mít Linhofku 6x9 ze Západu nebo z "Tůzu" v Motokovu na Budějovický, tam se daly vobjednat a venku koupit od vexláků mařeny.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Bronzový

jirkajirka

Canon se dal koupivTuzexu. Jinak toto byl můj foťák za 1700Kč. http://www.pokorka.wz.cz/… Jinak auto jedině Mercedes. Jiné nejsou auta , na silnici nepatří ??? Hlupák se nabourá i v Mercedesu.To samé platí i o foto.

Avatar uživatele
Pokročilý

uccello

To je mi jasný, dal jsem jen pár příkladů, které mě zrovna napadly. Dnes si říkám, proč kupovat nové předražené objektivy, když si můžu koupit starého Zaisse Zebru nebo Helios za "pár kaček", se kterými vykouzlím mnohdy zajímavější fotky s jedinečným bokehem.

Avatar uživatele
Pokročilý

uccello

Děkuji, na Smenu si vzpomínám, měli jsme ji taky. Ale co když někdo dostal chuť na Nikon, Canon, Sony, Leicu atd.? Koupil to tady?

 

Zajímavé otázky v kategorii Elektronika

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Elektronika

Zlatý mosoj 930
Zlatý Bedy 675
Zlatý gecco 476
Zlatý Hlada 420
Zlatý www 412
Zlatý ge0rge 309
Zlatý beer 298
Zlatý Michal Kole 292
Zlatý led 280
Zlatý Lamalam 262

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.