Avatar uživatele
Zlatý

Jak se kopírovaly a šířily magnetofonové a video kazety, a LP desky?

Nepamamatuje si někdo jak se kopírovaly magnetofonové kazety,LP desky, videokazety? Jak probíhala distribuce? V té době internet "nebyl" jako byl, ale lidi jej doma neměli, byl pomalý, drahý.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Na to si velice dobře pamatji.Každou sobotu jsem chodil v Praze na černou burzu,kde se prodávaly nebo vyměnovaly LP desky.Doma jsem měl gramofon a když jsem něco vyměnil tak jsem si to doma nahrál na cívkový magnetofon z gramofonu.Kolikrát jsme se také s kamarády scházeli v hospodě a prohlíželi si desky které jsme vyměnili.My kteří jsme byli kamarádi jsme si ty LP půjčovali mezi sebou a nahrávali.Co bylo pro mne zklamáním bylo to,když se mi nepodařilo žádnou desku vyměnit.To jsem musel čekat celý týden až bude opět další burza.Někdy se také stávalo že burzu přepadli a rozehnali příslušníci VB.Kolikrát když chytli nějakého neštastníka tak mu gramofonové desky zabavili nebo někdy i rozlámali.Zažil jsem že nás jednou honili i se psy a na pomoc si vzaly posilu z řad příslušníků Lidových Milic.Místa těchto burz se často měnili kvůli utajení ale policajti věděli vše,protože všude bylů nějaký udavač.Píši konci sedmdesátých let.Bylo krásné jak si člověk cenil gramofonovou desku.:-)
Doplňuji:
Omlouvám se za hrubky a překlepy.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Magnetofon.kazety se kopírovaly nejdříve nahrávání přes mikrofon, kvalitu si umíš představit, později už byly dvoukazetové přístrojem kde se dalo nahrávat z jedné kazety na druhou.
LP desky kopírovat nešly. pouze nahrát na kazetu. Ty se kupovovaly běžně v obchodech, nabídka kontrolovaná, takže zbývaly "černé" burzy. Ty občas omrkli příslušníci, ale koupit se tam dalo zboží i zahraniční.
Videokazety šlo kopírovat pouze, pokud byly k dispozici 2 přístroje. Takže sebrat videorekordér a kabely a šup za kamarádem, který měl také video. Nebo najít nějaké menší studio, kde videokazety kopírovali.

Ale, i při tom byly zážitky a legrace.
Každá doba má své.
Dnes je vše rychlejsí, ale když mi při reinstalaci zmizely vydané faktury od března (ještě jsem je v PC nenašla)nadšená jsem z toho nebyla (a ještě nejsem).


Avatar uživatele
Zlatý

Přesně, jak se zu píše.
Za 30let se bude někdo ptát na podobnou věc.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele

anonym

Průmyslové kopírování mgf pásů se dělalo asi tak; k matrice se přitiskl prázdný magnetofonový pás a probíhal v magnetickém poli. Tím se stopy otiskly "na sousední". Jistě někteří znáte co se stane, když k mgf cívce přiložíte silnější magnet. Nejen, že ho mažete, ale záznam se přesouvá na sousední závity. To jsem popsal princip jak se to dělalo. Nebylo to tedy tak, že by se každá nahrávka pořizovala zvlášť. Domácí kopírování je věc jiná, tam musí být magnetofon přesně seřízen aby mohla být nahrávka věrně reprodukována. Jistě někde seženete odbornou literaturu o "magnetofonech a jejich využití", tam je popsáno mnohem více, od teorie, oprav, seřízení a měření až po domácí studio a zvukové efekty.

 

Zajímavé otázky v kategorii Elektronika

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Elektronika

Zlatý mosoj 922
Zlatý Bedy 675
Zlatý gecco 476
Zlatý Hlada 417
Zlatý www 412
Zlatý ge0rge 302
Zlatý beer 298
Zlatý Michal Kole 292
Zlatý led 277
Zlatý Lamalam 261

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.