Avatar uživatele
kefud

Jak odstranit jiskření kontaktů u termostatu při rozpínání obvodu?

Osadil jsem příložný termostat na zpátečku do kotle.Hlídá mi teplotu cca 60–65°C spolu s magnetický ventilem při ohřevu vody v bazénu přes výměník.Při poklesu nastavené teploty vratné vody z výměníku dochází k drnčení mag.ventilu, než dojde k jeho zavření, poněvadž termostat mžikově nerozepne a na kontaktech dochází k jiskření. Dá se to nějakým působem eliminovat?
Pro lamalam: nešlo by to blíže specifikova?

Upravil/a: kefud

Zajímavá 0 před 2532 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Hlada

Termostat je vadný.
Teď už je jedno, jestli byl vadný z výroby nebo se tak stalo spínáním indukční zátěže. Je potřeba zjistit, jestli je pro tento účel vhodný a pak jej případně reklamovat. Pokud není vhodný, bude potřeba spínat ventil přes triak nebo pomocné relé. Nouzově by mohl pomoct kondenzátor asi 1M, obávám se ale, že kontakty jsou už vyhřáté a opálené a je to zbytečné zkoušet.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Roman71

Tohle lze ošetřit velmi snadno. Stačí ke spínacímu kontaktu paralelně přidat svitkový kondenzátor na 22nF/400V s 50 Ohmovým rezistorem (obrázek ve zdroji). Kapacita kondenzátoru v okamžiku rozepnutí pohltí vzniklou špičku, takže nebude docházet k jiskření.

Zdroj: http://elnika­.sweb.cz/radi­a/odrus_pajky­.gif

Upravil/a: Roman71

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Lamalam

U relátek se to řeší zhášecím RC obvodem, paralelně zapojeným k cívce (nebo ke kontaktům), zda to jde aplikovat i na termostat netuším.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dr.luha

Vyměnit termostat za jiný typ nebo na něm nastavit alespoň malou hysterezi.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Jiří Bohumil

Nejspíš vadný termostat. Pokud kontakty rozpínají s dostatečnou vzdáleností a dostatečně rychle, nemělo by k tomuto problému docházet. Pokud jsou opálené a vyhřáté, nepomůže ani RC člen.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
gobls

No je to ale divnej termostat. Normálně má mít mžikový mechanismus s hysterezí.

před 2521 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Roman71

Na to „drnčení“ by bylo dobré nastavit větší diferenci 😉

před 2532 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
kefud

Nastavení teploty je 10–90°C mám nastaveno na 65°C, není programovatelný.

před 2531 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
kefud

Děkuji všem za rady a Váš čas, nakonec jsem zjistil kuriozní problém. Rychlost teplotní změny média byla velmi nízká (<1K/1min). Nastavil jsem vyšší průtok a přemístil termostat s 2" potrubí na 1", nyní vypíná mžikově a mag.ventil rázem uzavře a již nedrnčí.

před 2530 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Roman71

Tím pádem byla vytvořena diference nikoliv teplotou, ale časem, protože na potrubí s menší světlostí proběhne změna teploty média pomaleji, pokud se nepletu. No, a je po problému :)

před 2530 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek