Avatar uživatele
Pokročilý

Jak nějaké schéma na Tranzistorový přepínač 9V? Potřebuji to na Kytarové efekty.

Jak nějaké schéma na Tranzistorový přepínač 9V? Jedná se o to, že klasický kontaktní udělá náraz. Na kytarové efekty to potřebuji, které už nějaké jsou postavené a některé se budou stavět. Nohou chci zapnout různě za sebou efekty. Buď že to prochází bez efektu nebo to zapne efekt a podle potřeby ještě další. Tranzistor s co nejmenším zesílením. Jde i o to jestli se to nebude díky tranzistoru i ovlivňovat, ten kytarový efekt? Mám na mysl, tedy přesně nevím jak to spínat a vypínat, ale že by se asi měl přepínat vstup, výstup a napájení současně jedním sešlápnutím? Nebo jak to udělat, aby nebylo znát zapnutí a vypnutí, jako ten náraz, to klapnutí v repru. Děkuji.
Doplňuji:
Prosím o důkladné přečtení celé otázky! Konkrétní řešení a popř pomoci s problémem. Tohle také už dávno máme, známe, ale nikde neřeší to, aby to bylo 9V a ještě bezkontaktně, je to audio, zvuk, tak lupnutí relé opravdu nepotřebuji.To zrovna tam mohu dát přepínač s kontakty a je to stejné, jako s relátkem. Což není také řešení, relé za 300kč!
také potřebuji konkrétní součástky s hodnotami. Tranzistor o malém zesílení. Přepínaní nezávisle více obvodů, těch efektů. A řešení nějaké opravdu rozumné.

Odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Efekty se běžně dělají s jednopólovými nebo dvoupólövými přepínači. Jestli to lupe, bude chyba v zapojení. Efekty musejí být trvale napájené, nikoli zapínané nožním spínačem! Lupance mohou být způsobeny nabíjením vazebních kondenzátorů. Zkusil bych je zmenšit, vyměnit za kvalitnější nebo změnit zapojení tak, aby se při přepínání na nich neměnilo ss napětí.
Některé firmy dělají efekty s elektronickými přepínači tvořenými FETy mezi emitorovými sledovači. Tyto součástky ale mění zvuk některých efektů a zanášejí do signálu šum, takže to také není bezchybné řešení.


Avatar uživatele
Zlatý

Na spínače se používají většinou tyristory nebo triaky.
Doplňuji:
Co takhle víc zabušit do klávesnice.
https://www.google.cz/…


Avatar uživatele
Bronzový

Varistor...to je to co hledáš...stačí zapojit za relátka nebo mikrospínače a je vyřešeno.


Avatar uživatele
Zlatý

Evidentně tu není nikdo, kdo dané problematice rozumí, zeptej se spíše na specializovných webech.

Zdroj: http://www.elweb.cz/

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Stříbrný

Dochy

rigormortis: Co to má znamenat to s těmi varostory? To je kvalitativně stejnej nápad jako ty tyristory a triaky. Součástka pro ochranu napájecích obvodů. prakticky nepoužitelná pro signálovou cestu audia (ještě tak možná jako poslední, nejjemnější ochrana před přepětím...)

Avatar uživatele
Bronzový

rigormortis

Doporučuji si zjistit něco o varistorech.
A zkuste si někdy přečíst vlastní věty po sobě samém (citace:ještě tak možná jako poslední, nejjemnější ochrana před přepětím)...ano, je to tak...očividně nechápete zadání otázky...ochrana před přepětím (špičkou) za spínacím prvkem (relé) není na audio obvodu, ale před ním.

Avatar uživatele
Bronzový

rigormortis

Hlada...většinou se to řeší přes logické obvody (Atmegy), které naprosto odloučí řídící signál od toho řízeného přepínání větví ekvalizéru, které dokonce může být lineární nebo jiné (nemusí být digitální přepnutí 1,0 ale postupné naběhnutí po přímce.).
Volil bych Arduino se vstupem mikrospínačů a v programu v arduinu bych nastavil co který má zapínat: přes digitální výstupy bych spínal efekty a analogovým bych nabíhal jejich napájení (je potřeba napájení zvyšovat na obvodě ekvalizátoru/efektu).

Avatar uživatele
Zlatý

mosoj

Relé za 300 ne , ale poroučet si zadarmo to by tě šlo.
Rigomortis má pravdu.

Avatar uživatele
Stříbrný

Dochy

mosoj: Promiň, ale zas mám pocit, že tvůj příspěvek je bez relevantní informace. Tyristory a triaky jsou prakticky nepoužitelné v audio technice. Vhodné a používané jsou pro výkonové řízení napájení střídavým proudem.

Ve výsledcích Tvého google dotazu není snad nic relevantního.

Klob: K rozumné odpovědi na dotaz to chce víc informací, které nemám, potřeboval bych víc info o těch efektech a stávajícím zapojení. Pokud spínačem zapneš efekt a on na výstup uděla pecku, pak jde pravděpodobně o to, že efekt je blbě postaven a na výstup prochází špička ze zapnutí.
Do elektroniky jsem trochu dělal, ale vážně neznám zapojení těch efektů, bez toho víc neporadím. Ale jednoduché nahrazení spínače tranzistorem rozhodně nepomůže.

Avatar uživatele
Bronzový

rigormortis

Navíc Klob1 nechce radu, ale zrovna vytvořit snad i návrh desky a poslat poštou vzorky.

Avatar uživatele
Stříbrný

Dochy

To že chce trochu moc navíc bez potřebných informací je fakt. To ještě neznamená že sem budu psát blbiny.
Pokud nevím, neodpovím. Pokud vím trochu, tak to napíšu i s informací o možných problémech nebo nedomyšlenostech daného řešení. Radit pro spínání audiosignálu tyristory, triaky a varistory je jednoznačně ptákovina a přestože neznám správné řešení, bezpečně mohu napsat, že dané nápady rozhodně nikomu nedoporučuji zkoušet.

Avatar uživatele
Bronzový

rigormortis

Tak bez znalosti schématu nemůžeš tvrdit, že to rozhodně nepomůže. Pokud se relátkem napojené na vzdálený mikrospínač (kvůli rušení v audiu) napojí elektronický obvod bez oddělených větví (např. fotodiodou) tak by to mohlo způsobovat rány atd.

Avatar uživatele
Zlatý

mosoj

Tak si je relevantně sežeň. Odkaz máš na tranzistorové spínače.

Avatar uživatele
Zlatý

mosoj

Tady jsou relevantní odkazy. Tazatel si je mohl najít sám.
Nebo čeká radu. Tak mu poraď.

https://www.google.cz/…

 

Zajímavé otázky v kategorii Elektronika

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Elektronika

Zlatý mosoj 922
Zlatý Bedy 675
Zlatý gecco 476
Zlatý Hlada 417
Zlatý www 412
Zlatý ge0rge 302
Zlatý beer 298
Zlatý Michal Kole 292
Zlatý led 277
Zlatý Lamalam 261

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.