Complex

Jak je možné, že tiskárna píše, že došla barva v toneru, když je v něm ještě téměř polovina barvy? Co s tím?

Díky mosoji za vyčerpávající odpověď.

Je to Canon PIXMA MP630. 5 samostatných inkoustů. Kupuji neoriginální kazety.

Mosoj: Kde si je koupil tak levně? Nebylo by lepší doplňovat barvy přes stříkačky jako, že mít plnící sady a plnící kazety?

Nejlepší odpověď
mosoj

Značka tiskárny je tajná?
Znám jenom Canony. Sledování stavu barvy v kazetě není přesné a proto má dvojí sledování. To první je založeno pouze na době tisku. Pokud ale tiskneš něco, kde je spotřeba barvy za jednotku času ( řídké písmo, kresba apod.) malá, spotřebuješ za nastavený čas malé množství inku. Tiskárna potom hlásí že došla barva ( Canon ale hlásí že barva dochází !!), ale tisknout lze dále!!!
Kazeta je prosvěcována světlem a má na dně optický hranol. Když hladina klesne až k tomuto hranolu, světlo se od něj odrazí a teprve zde tiskárna správně hlásí, že došel inkoust. Inkoustu je v kazetě v tento okamžik ale poměrně ještě dost. je nasáklá celá houbička, která 2/3 prostoru kazety vyplňuje. Nyní záleží na typu tiskárny. Některé ( i od stejného výrobce)prostě další tisk nedovolí, jiné, po zmáčknutí tlačítka tisk dovolují až do úplného vysušení kazety včetně houbičky uvnitř kazety. Zde je ale nutné hlídat hladinu inku v houbičce manuálně, což je možné pouze u průhledných kazet!! Osobně mám tiskárnu, která dovoluje to druhé a inkoust v kazetě si hlídám osobně.
Od druhého hlášení tak stále ještě natisknu poměrně dost textu a fotek. Nesmím ale zapomenout na vizuální kontrolu kazety!!!, jinak může dojít ke zničení tiskové hlavy. Nyní to již tak nehrotím , kupuji 1 kazetu za 50 Kč!!!, oproti nemorální ceně originál kazety, která je od 300 do 500 Kč. Kazet mám v tiskové hlavě 5.
Kvalita tisku z těchto kazet je srovnatelná s tiskem z originálních kazet. Pokud chci kvalitní velkou fotku, stejně si ji nechám vytisknout ve fotolabu. Pro kvalitní tisk je pak třeba aby tiskárna měla 6– 7 kazet!!!.Prostě nehorázná zlodějna. Nicméně cena tiskáren je nízká!!

Další odpovědi
Dochy

Bacha na termíny. Pokud jde o inkoust, pak je zásobník „cartridge“. Toner je ten prach co se sype do (a z) lejzrovek.

K tomu co píše Mosoj – s většinou souhlasím, ale pár poznámek bych měl.

U starších tiskáren (BJC-S4500) canon hlídal jen signál z toho optického hranolu. V případě že se hranol octnul na suchu, tiskárna hlásila nedostatek inkoustu. Teď si nejsem jist, zda dovolila další tisk.

U novějších (ip4200) tiskárna má stejnou optickou detekci (fyzicky) ale v praxi na ni úplně kašle. Celé hlídání množství inkoustu je u této tiskárny realizováno tak, že počítá kolik kapek bylo z náplně vystříknuto. Lze tisknout i po ohlášeném „vyprázdnění zásobníku“ ale pokud se nepletu, tiskárna od té doby už stav inkoustu nesleduje vůbec (zapnout lze možná nějakým servisním zásahem)

„až do úplného vysušení kazety včetně houbičky uvnitř kazety.“ – mno nevím, to už podle mně zavání zničením tiskové hlavy. Mám za to, že dokud je inkoust v té „tekuté“ části zásobníku, udržuje se tlak inkoustu v houbičce.

Michálek1245

Podle mě je to vadná hlava, respektive tryska. To se na tiskárnách běžně stává. Jenže když máte velkou průmyslovou tiskárnu, tak se o ni někdo stará. Jenže když máte domácí tiskárnu, tak se na to kašle. To samé třeba EC motory Bühler, které si nikdo dneska nevymění, přitom je to v těch hlavách spotřební materiál. Ale tak ona se vyplatí koupit tiskárna za tisícovku a jednou za rok ji vyměnit.

mosoj

Dochy:

  1. Čtu MP 63O a v ten okamžik vím, že se jedná o inkoustovou multifunkční tiskárnu. V tu chvíli pojednání o toneru, catridgi alias kazetě je zbytečné. Tázající ví o co se jedná!!
  2. jasně píši, že hlídání inkoustu se liší typ od typu i u stejného výrobce.
  3. Že, to co popisuji tiskárně nevadí, svědčí to, že ji používám od roku 2008 se stále stejnou tiskovou hlavou. Mechanicky je ale již na rozsypání ( ta tiskárna).

Dochy

  1. bylo až v doplnění, navíc o inkoustu lze mluvit i obecně. A já třeba tiskárnu MP630 neznám stejně tak jako další stovky typů existujících low-cost tiskáren. Znám několik typů které jsem měl v rukách a „od slyšení“ několik jim příbuzných typů. Nikdy jsem neměl CANON MP, takže bych musel dohledávat…
  2. nerozporuju, popsal jsem dva z těch způsobů se kterými jsem si poměrně jist. Trochu mně překvapuje že CANON používá u další produktové řady i „něco mezi“.
  3. OK, paráda.

mosoj

No to je ono. MP mají trochu jinou logiku, protože si zákazníci stěžovali, že nemohou skenovat bez toho aniž by měli inkoustové kazety v tiskové hlavě. Takže je v tom zmatek, protože výrobce to umožnil.
Nicméně princip je stejný. Orientačně počítání času tisku s nějakým pokrytím 3– 5% a konečná signalizace přes optický hranol. Co dovolí tiskárna potom, se liší typ od typu, nebo se to dá ošálit servisními úkony, pokud je uživatel zná.

V kazetě žádný přetlak není, naopak tam musí být mírný podtlak, jinak kazeta vyteče do tiskárny. Při refilu se musí ten podtlak vytvořit, mírným zmačknutím kazety po naplnění a hermetickým uzavřením!! Dále se ten podtlak udržuje tím že je kazeta uzavřená a inkoust ubývá. V tiskové hlavě se nachází malé čerpadlo. Dál jsem to nezkoumal. Navíc je to již hodně dlouhá doba, co jsem toto zkoumal, spolu s ostatními na DIGINEFU.

Dochy

O přetlaku nepíšu 😉 Pár chyb s plněním už mám za sebou… 🙂 (jinak mám pocit, že v nádržce je sice podtlak, ale jen tak aby se houbička udržovala nacucaná tak akorát – jakmile inkoust v nádržce dojde, přestane fungovat tahle základní regulace tlaku inkoustu. Jak dlouho to vydrží než to začne dělat problémy asi také záleží na tom o jakou hlavu přesně jde)
Jinak dík za info.

mosoj

Já tisknu ještě na MP 610 (originál kazeta má označení CLI8)a kupuji kazety bez čipu. Přendávám starý ( kazety to dovolují) a čip resetuji reseterem. Získávám tak plnohodnotnou kontrolu nad inkoustem v kazetě.
https://www.kmpshop­.cz/tonery/ca­non/1337-canon-pixma-mp610.html

U MP 630 jsou kazety již o něco dražší, ale stále s velmi dobrou cenou, ale hlavně kvalitou!!!!!! za tu cenu.
https://www.kmpshop­.cz/tonery/ca­non/1711-canon-pixma-mp630.html

Vyzkoušel jsem mnoho výrobců, ale tento je podle mně nejlepší cenou i kvalitou. Je to německá firma.

Již dva roky zde skladuji novou MG 5752, ale je stále v krabici. Oni výrobci nejenže stále kazety zdražují, ale i ubírají množství inkoustu v kazetě.
Navíc, pokud koupíš nejnovější model tiskárny, neseženeš nějakou dobu neoriginální kazety. Výrobcům neoriginálních kazet to trvá až dva roky než je dají na trh. Brání tomu zejména legislativní předpisy.

Refil jsem kdysi také zkoušel. Po objevení levných neorig. kazet na trhu, to ale za to nestojí. I když to vychází o něco laciněji. jednak je třeba znát několik zásad, které je třeba při plnění dodržet ( jinak kazeta vyteče) a jednak byly právě potíže s čipem. Resetery se tak často jako kazety neobnovují. Výrobce tiskáren se brání proti neoriginálním kazetám právě častou obnovou kazet. Třeba jenom tvarem, který má patentovaný !!!! Také u nových tiskáren nelze dost často vypnout sledování hladiny inkoustu a tím vyřadit čip ze hry.

Osobně , pokud bych nyní kupoval tiskárnu ( zásadně multifunkční, hodně se ženou kopírujeme), koupím zase Canonku, ale tu, která má doplňovací zásobníky již v sobě !!!! Je sice dražší, ale na náplních se to poměrně brzy vrátí!!
Kvalitní inkoust ve velkém balení, lze koupit i neoriginální, i když levněji než kazety vychází i originální.