Toruk

Jak dlouho je „kontaminovaná“ půda s ořechovým listím?

Kompost s ořechovým listím je prý pro zahradu nepoužitelný. Je to nějak limitováno- zmizí po čase ta kontaminace (po jaké době)? Díky

Nejlepší odpověď
hanulka11

nevím za jak dlouho,ale
listí je materiál vhodný ke kompostování, protože obsahuje cenné minerální látky. Jsou některé druhy stromů, např. ořešák, jírovec (kaštan), jejichž listí hůře tleje. To ale neznamená, že ho nelze kompostovat. Vhodné je listí nasekat (například pomocí sekačky) na menší kousky, snáze se pak rozloží. Důležité je také dbát na vyvážený poměr živin v kompostu a spolu s listím kompostovat trávu a další tzv. zelené odpady, které na rozdíl od listí obsahující více dusíku než uhlíku.

Zde je dobrý odkaz ,kde si přečtete zkušenosti zahrádkářů

http://www.zah­rada.cz/forum/o­resaky/kompost-z-listi-oresaku-4452/

Další odpovědi
atriplex

O žádnou kontaminaci se nejedná. Ořechové listí obsahuje látky, které brzdí rozklad listové hmoty a její přeměnu na kompost. Pokud tedy použijete ořechové listí do kompostu, bude trvat mnohem déle, než vznikne kompost. Doporučuji ořechové listí buď do kompostu nedávat a nebo jej pořádně „rozředit“ mezi ostatní organické složky kompostu.