cvikra

Jak demontovat ložisko bez stahováku?

potřebuji stáhnout ložisko na úhlové brusce extol a nemám stahovák

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Nevím jaký je tam přístup, jedině zkusit páčit, ale stejně to není ono. Pak jedině zkusit nahřát, ale zase pozor na ostatní části brusky.
Nebo zkusit nějaký stahovák vyrobit. Prostě polní podmínky. Možná by někde půjčili-autoservis, nějaký kutil v garáži.

Další odpovědi
Michal Kole

Síla se nesmí přenášet přes valivé prvky, jiným směrem než jaké jsou valivé prvky. např. kuličkové ložisko snese jen radiální sílu a ne moc velkou. zato kuželíkové ložisko snese i axiální sílu.

mosoj

Tak z toho jsem už vyrostl. Vždy více škody než užitku. Loni jsem si pořídil za pár korun jeden větší a jeden menší tříramenný stahovák v Globusu a je pokoj. Alespoň pro mé potřeby.

Ta rada s tím kuželíkovým ložiskem ta stojí za to. Kuželíkové ložisko se vždy skladá ze dvou půlek. Přičemž stahovat se musí většinou jedna ta druhá jde bez problémů nebo se snadno vyrazí.
A jak stáhnout kuličkové ložisko aby nešel tlak na kuličky také nevím.
Ono to spíš platí při narážení ložiska.

venkovan

první co. tak bych se zeptal sousedů zda nemají stahovák.
Nicméně lze lecos, a tak popíši poměrně hrubý způsob sundání ložiska.
přes správně velkou díru aby se do ní vešla bruska je potřeba položit dva plocháče (pevné) tak aby za ně ložisko viselo. Na hřídel je potřeba našroubovat matici a potom třeba přes nějakou kulatinu která je menšího průměru než hřídel, případně dřevěný, pevný špalík apod. aby se hřídel nepoškodila bych se snažil brusku z ložiska srazit (ne přímo kladivem na hřídel). Při troše štěstí se ložisko povede sundat.
Stahovák se nechá i udělat. Ale to bych oc nepopisoval.