L_85

Jak čerpat daňové zvýhodnění na dítě?

Partnerka již má dceru s bývalým přítelem. Nyní se nám narodí společný syn. Pro koho z nás bude výhodnější čerpat daňové zvýhodnění na společného potomka?

Odpovědi
Pepa25

Daňové zvýhodnění na dítě má formu slevy na dani nebo daňového bonusu. Pro slevu na dani je nutné mít daň k placení, pro bonus je podmínka příjem v předchozím roce. Proto je obvykle výhodnější zvýhodnění uplatnit u rodiče, který má příjmy a není třeba na rodičovské dovolené. Třeba i z důvodu, že rodič na rodičovské dovolené nemusí často vůbec řešit daně. U větších dětí je to jedno.
Na druhou stranu sleva na druhé dítě je vyšší. Proto doporučuju dát obě varianty do kalkulačky podle očekávaných příjmů.

Zdroj: https://www.pe­nize.cz/kalku­lacky/vypocet-ciste-mzdy